V Černínském paláci skončila porada českých velvyslanců

Pravidelná každoroční porada vedoucích zastupitelských úřadů České republiky v zahraničí je příležitostí k debatě o české zahraniční politice i konkrétních úkolech, které mají velvyslanci v jejich regionech. Porada se letos v Černínském paláci uskutečnila od 26. do 30. srpna 2019.Poradu zahájili 26. srpna 2019 předseda vlády ČR Andrej Babiš a ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček. „Musíme být mnohem aktivnější při vytváření zahraniční politiky EU. Spolupracovat s novým unijním vedením, podílet se na formulování unijních pozic a snažit se být vždy součástí jádra vnitro-unijních konzultací,“ zdůraznil v úvodu ministr Petříček. Ve svém projevu mluvil také o nutnosti ochrany klimatu a o prozápadní orientaci Česka.

„Jsme jednoznačně součástí Západu – tedy rodiny národů hlásící se k liberální demokracii, právnímu státu, ochraně univerzálních základních práv a svobod a zásadám sociálně-tržní ekonomiky. To je jasný kurz zahraniční politiky ČR,“ řekl také Petříček.

S velvyslanci debatovali také někteří členové vlády, jako např. ministr obrany Lubomír Metnar, nebo ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Ze zahraničních hostů se zúčastnili ministr zahraničí Nizozemska Stef Blok a ministr zahraničí Irska Simon Coveney. Tématy jednání a debat s velvyslanci byl brexit, priority v rámci EU nebo české předsednictví v Radě EU v roce 2022.

Vedoucí zastupitelských úřadů debatovali s vedením MZV o novém vedení EU, bezpečnosti, lidských právech či udržitelném rozvoji. Důležitým blokem byla také služba občanům, kde byla na programu například příprava zákona o správě voleb, který nově obsahuje také návrh korespondenční volby, nebo postavení českých občanů v zahraničí v souvislosti s brexitem.

Foto: MZV ČR.

• Oblasti podnikání: Služby

Doporučujeme