Investiční optimismus v Česku poprvé překonal skepsi, podnikatelé ale chtějí lepší podmínky

Chuť podnikatelů rozvíjet nové projekty podkopává nerozvinuté investiční prostředí v České republice, stejně jako negativní zkušenosti podniků s chováním bank v době ekonomické krize.Většina českých firem letos hodlá zvyšovat investice do dalšího rozvoje. Ukazuje to Index očekávání firem připravovaný ČSOB. A 39 % z nich v letošním roce plánuje investovat více než loni, naopak s nižšími investicemi počítá 38 %. „Poprvé v historii měření Indexu jsme zaznamenali více firem, které chtějí své investice rozšiřovat, oproti těm, které je chtějí omezit. Nicméně posílil počet podniků, které nemají jasno. Je evidentní, že vývoj v Evropě drží české podnikatele hluboko v pásmu opatrnosti,“ komentuje výsledky Petr Manda, výkonný ředitel útvaru Firemní bankovnictví ČSOB.

Jak funguje Index očekávání firem

Index očekávání firem vzniká na základě průzkumu mezi 500 středními a malými společnostmi z různých oborů podnikání. Každý z dílčích indexů, který je rozdílem pozitivních a negativních očekávání firem, může teoreticky nabývat hodnot od -100 do +100 bodů. Celkový index je pak průměrem dílčích indexů vývoje poptávky, investic a plánované úrovně podnikání.

Krize jako šance na investice

Určitý optimismus ukázaly ohlasy podnikatelů a majitelů firem, které oslovil portál BusinessInfo.cz. „Snažíme se investovat neustále. Mým heslem vždy bylo, že krize je ideální šance k růstu,“ říká Ján Hudák, generální ředitel společnosti Sporten, největšího tuzemského výrobce lyží.

K chuti investovat se hlásí i další oslovené firmy. „Kdo má odbyt, investuje. Nám prodeje rostou, vyvážíme, takže chuť investovat máme,“ vysvětluje Martin Hrach, ředitel společnosti Rupa, předního českého výrobce oříškových tyčinek.

Podle zástupců podnikatelských organizací však podnikatelům další investování komplikuje řada omezení. „Určitě bych nehovořil o nechuti investovat, spíše o větší obezřetnosti. Řada firem si během krize vyzkoušela, co to je financovat investice ze sta procent z cizích peněz, tedy z úvěrů. V době hospodářského poklesu se samozřejmě dostaly do dluhové pasti a banky se k nim za této situace chovaly velmi tvrdě,“ upozorňuje předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky (AMSP) Karel Havlíček.

V současné době podle něj firmy neinvestují, nemají-li alespoň jednu třetinu vlastních prostředků. „Pokud část vlastních peněz nemají, do investice nejdou. Takže firmy mají chuť investovat, ale čekají, až našetří potřebnou část vlastních prostředků,“ doplňuje Karel Havlíček.

Většímu růstu investičního optimismu firem podle něj brání také přístup bank. „Bez problémů dávají provozní úvěry, ale pro dlouhodobější investiční úvěry příliš výhodné podmínky nenabízejí,“ zdůrazňuje Karel Havlíček.

Třetí příčinu vidí v nepříliš dobrém investičním prostředí v České republice. „Prakticky zde nefungují fondy rizikového kapitálu ani byznys andělé. „Navíc nová podoba evropských fondů vylučuje investice do obnovy existujících technologií,“ podotýká šéf AMSP.      

Menší firmy jsou skeptičtější

Celkový Index očekávání firem stoupl o 4,2 bodu na aktuální hodnotu 12,3. Dílčím indexem s největším optimismem v něm zůstává i nadále výhled poptávky, přestože jeho hodnota klesla již v druhém sledovaném období po sobě. Dvojnásobně se totiž zvýšil počet podnikatelů, kteří dopředu nedokážou poptávku odhadnout. „Firem očekávajících zvýšení poptávky je 38 %. Naopak nižší poptávku odhaduje kolem čtvrtiny oslovených (24 %). Pozitivnější jsou v tomto ohledu větší firmy,“ říká Petr Manda.

Pozitivní očekávání mají především podniky, jejichž kondice je charakteristická kontinuálním růstem tržeb v posledních třech letech, a které jsou více nakloněny investicím a rozšiřování svého byznysu. Snížení poptávky naopak předpovídá menší část  firem. Pro tuto skupinu je charakteristický nižší obrat, menší počet zaměstnanců a také dlouhodobě klesající tržby. Roli hraje i právní forma podnikání, snížení poptávky očekávají častěji živnostníci než firmy.

Dílčí index plánovaných změn podnikání zaznamenal koncem roku pozitivní tendence. Zatímco procento firem, které plánují zachovat své podnikání ve stávajícím rozsahu, se na rozdíl od předchozího kvartálu prakticky nezměnilo, podíl firem, které chtějí podnikání rozšířit, se zvýšil o 2 %. Současně o 1 % klesl podíl podnikatelů, kteří hodlají podnikání omezit nebo zastavit.

Dalibor Dostál

• Témata: Analýzy a statistiky
• Oblasti podnikání: Management

Doporučujeme