V Česku stále zaniká víc firem než loni, chuť začít podnikat ale neklesá

Během prvních šesti měsíců letošního roku vzniklo v České republice celkem 15 148 obchodních společností, o dvě procenta více než o rok dříve. Podstatně víc firem než za loňské první pololetí ale zaniklo.

Vyšší počet zaniklých podniků odráží podle CRIF stagnaci ekonomiky, u fyzických osob podnikatelů, kde jsou čísla obdobná, šlo letos zejména o vliv povinného zavedení datových schránek.

Ilustrační fotografie

Za první pololetí 2023 zaniklo 7 962 obchodních společností, což je o 13 procent více než vloni. V Česku tak letos zatím přibylo 7 186 firem, o devět procent méně než loni. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.

„Zatímco společností vzniklo téměř srovnatelně s minulým rokem, zaniklo jich bezmála o tisícovku více. I tak ale celkový počet společností v Česku stále roste, v prvním půlroce to bylo tempem 19 nových podniků na 10 zaniklých,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau s tím, že se tento poměr v posledních letech snižuje.

Podniků přibývá pomaleji, úbytek ale nehrozí

Ještě v prvním pololetí loňského roku připadlo na 10 zaniklých firem 21 nových (v roce 2021 dokonce 22). Aktuálně je v České republice zaregistrováno 576 tisíc firem, přičemž asi čtvrtina z nich je mladší šesti let a 35 procent působí na trhu 16 nebo více let.

Jen v červnu vzniklo v tuzemsku 2 461 obchodních společností (zhruba stejně jako v květnu) a 1 392 jich zaniklo, hned po lednu letos zatím nejvíce. V červnu tak přibylo 1 069 podniků.

Odliv podnikatelů spojený s datovými schránkami pomalu utichá 

Nejvíce firem v prvním pololetí vzniklo tradičně v Praze (7 222) a dále v Jihomoravském (1 911) a Moravskoslezském kraji (1 054). Nejméně naopak v Karlovarském (174) a Libereckém kraji (255). Nejvíce podniků skončilo s byznysem také v Praze (4 219), Jihomoravském (777) a Moravskoslezském kraji (647).

Nejrychleji počet firem rostl na Vysočině, kde v prvním pololetí připadlo 38 nových na 10 zaniklých. Rychlý nárůst je znatelný také ve Zlínském a Pardubickém kraji, kde letos vzniklo třikrát více podniků než jich zaniklo. Jen velmi pomalý růst vykázal Karlovarský kraj. Situace opět souvisí s ekonomickým vývojem a tím, jak potenciální zástupci byznysu vnímají podmínky pro podnikání.

Ubývá firem v odvětví peněžnictví a obchodu

Během prvního pololetí vzniklo nejvíce společností v obchodu (2 284), v odvětví nakládání s nemovitostmi (1 935) a ve zpracovatelském průmyslu (1 858). Nejvíce firem zaniklo rovněž v odvětví obchodu (2 616), kde je situace nejdynamičtější.

Nejrychleji přibývá obchodních společností v sektoru takzvaných ostatních činností, kde v prvním pololetí připadlo 52 nových na 10 zaniklých. Rychlostí 49 firem na 10 zaniklých se zvyšoval počet firem ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu.

K úbytku naopak došlo v peněžnictví a pojišťovnictví, kde na 10 zaniklých připadlo pouze 7 nových subjektů, a také u těžařských společností, kde šlo o devět nových podniků na 10 zaniklých.

Více než polovina firem (52,5 %), které zanikly během prvních šesti měsíců, působila na trhu 16 a více let. Dalších 21,8 % bylo činných 11 až 15 let a 18,7 procenta 6 až 10 let. Jen sedm procent podniků, které ukončily činnost, bylo mladších ěpti let. Oproti loňskému  roku  se podíl nejstarších firem zvýšil o téměř čtyři procentní body.

Redakčně upravená tisková zpráva CRIF

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme