V Česku vzniká stále méně firem

Během prvních šesti měsíců letošního roku vzniklo v České republice celkem 14 883 obchodních společností. To je o 6,6 procenta méně než vloni za stejné období.

Zároveň za stejné období tohoto roku zaniklo 7 030 obchodních společností, což je o 4,5 % méně než vloni (7 360). Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

Muž počítá na kalkulačce a zapisuje do sešitu, Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

„Ačkoliv u počtu nově vzniklých obchodních společností můžeme pozorovat meziroční pokles, stále jich vzniklo více než v roce 2020 za stejné období. Pozitivní, vzhledem k aktuálnímu ekonomickému vývoji, je také fakt, že během prvních šesti měsíců zaniklo nejméně obchodních společností od roku 2018, kdy ukončilo svou činnost pouze 6 342 obchodních společností,“ uvedla Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF ‑ CzechCredit Bureau.

V červnu v Česku přibylo 2 431 obchodních společností. To je o 150 obchodních společností méně než v květnu. Zároveň ubylo 1 229 obchodních společností, což je naopak o 99 více než v květnu. Celkově pak v červnu připadlo 20 firem na deset zaniklých, tedy nejméně od ledna, kdy to bylo pouze 16 firem na deset zaniklých.

Počet firem i nadále roste, i když nižším tempem

Jak uvádí Věra Kameníčková, pokles byl rychlejší v případě vzniklých obchodních společností. „Letos přibylo o 724 společností méně než vloni za stejné období. Díky tomu se snížil i počet nově vzniklých společností připadajících na deset zaniklých a to z 22 v roce 2021 na 21 v tom letošním. Je to ale stále ještě více než v roce 2020 a 2019, kdy připadlo 17, respektive 19 nových obchodních společností na 10 zaniklých,“ dodala s tím, že podíl nově vzniklých společností na zaniklých má v Česku dlouhodobě klesající tendenci, tudíž celkově u nás přibývá stále méně firem. Výjimkou byl loňský rok.

Obchodních společností vzniklo méně ve všech krajích

Ve všech krajích České republiky vzniklo během prvního půlroku méně obchodních společností než ve stejném období roku loňského. Největší meziroční pokles zaznamenal Moravskoslezský kraj, kde letos vzniklo o 14 % méně firem než vloni, druhý největší pokles byl v Ústeckém kraji (12 %).

Český aplikátor Tugi zlomí strach lidí z injekcí

Počet zaniklých obchodních společností se meziročně snížil nejvíce v Karlovarském kraji, kde klesl o 65 % a Plzeňském kraji, ve kterém se snížil o 45 %. Naopak v Moravskoslezském zaniklo meziročně o 32 % více firem a na Vysočině o 31 %.

Počet společností se v šesti měsících letošního roku zvýšil ve všech krajích, s výjimkou Ústeckého (pokles o 60 společností). „Nejrychleji se během uplynulých šesti měsíců zvýšil počet společností na Vysočině, kde na 10 zaniklých připadlo 43 nových. Na druhém místě skončil Olomoucký kraj se 40 novými firmami na 10 zaniklých. Naopak nejhorší výsledek měl Ústecký kraj, kde vzniklo pouze 9 firem na 10 zaniklých,“ dodala Věra Kameníčková.

Nejvíce firem vzniklo v zemědělství, lesnictví a rybářství

Co se týče jednotlivých průmyslových odvětví, nejvyšší počet vzniklých společností ve srovnání s minulým rokem zaznamenal obor zemědělství, lesnictví a rybářství. Právě v tomto oboru stoupl počet nově vzniklých firem o 65 %. O 20 % se pak zvýšil počet vzniklých firem ve zpracovatelském průmyslu a o 10 % v profesních, vědeckých a technických činnostech.

Ilustrační fotografie

Meziročně se nejrychleji snížil počet zaniklých obchodních společností v segmentu ubytování a stravování, kde letos – i díky menším restrikcím, které byly vloni spojeny s pandemií covid-19 – poklesl počet zaniklých firem o 14 %. Druhý největší pokles zániků obchodních společností zaznamenala oblast dopravy a skladování.

Tisková zpráva společnosti  CRIF – Czech Credit Bureau

• Teritorium: Česká republika
• Témata: Analýzy a statistiky
• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas | Obchod | Služby

Doporučujeme