V Chorvatsku se konalo ekonomické Dubrovnické fórum

Ministr zahraničních věcí ČR Jakub Kulhánek se 9. a 10. července 2021 zúčastnil Dubrovnického fóra. Ve svém vystoupení na konferenci zdůraznil, že evropská integrace zemí západního Balkánu je jednou z dlouhodobých priorit České republiky.

Půjde proto i o důležité téma při nadcházejícím českém předsednictví v Radě EU. V rámci Dubrovnického fóra se šéf české diplomacie bilaterálně setkal i s ministrem zahraničí Severní Makedonie Bujarem Osmanim, designovaným vysokým představitelem pro Bosnu a Hercegovinu Christianem Schmidtem nebo generální tajemnicí Rady Evropy Marijou Pejčinović Burić.

„Chtěl bych, aby země západního Balkánu i členské státy Evropské unie hleděly do budoucnosti, ne do minulosti. Historické neshody nesmí blokovat přístupové procesy. Plně podporujeme rozšiřování EU,“ řekl ministr Kulhánek ve svém vystoupení na panelu Dubrovnického fóra s podtitulem „The International Community and the Western Balkans: How to End the Quarantine“, kde promluvil společně s šéfy diplomacií Albánie, Černé Hory, Severní Makedonie a dalšími lídry.

„V rámci českého předsednictví, kterého se ujmeme příští rok, vnímáme rozšiřování EU jako jasnou prioritu. Plánujeme proto uspořádat summit EU – západní Balkán, který bude jasně reflektovat důležitost tohoto regionu pro EU,“ dodal ministr Kulhánek.

Dubrovnické fórum je nejprestižnější pravidelná konference pořádaná chorvatskou diplomacií. Letošní ročník byl zaměřen také na geopolitické dopady pandemie covid-19. „Zároveň se jedná o skvělou příležitost, díky níž se mohu setkat s lídry zemí jihovýchodní Evropy,“ uvedl ministr Kulhánek. Dubrovnické fórum se letos zaměřilo i na využití Iniciativy tří moří a spolupráce 17+1 s Čínou za účelem přemostění rozdílů mezi západní a středovýchodní Evropou.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Záhřebu (Chorvatsko). Autor: Josef Dvořáček, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Chorvatsko | Evropa | Zahraničí

Doporučujeme