V Curychu se konal největší herní veletrh ve Švýcarsku

V sedmi halách se ve dnech 13. až 15. září 2019 se na výstavišti Messe Zürichpo prezentovalo 721 vystavovatelů. Kromě nejnovějších herních titulů byly k vidění technologické a designové novinky počítačového a herního průmyslu. Zájemci si mohli na vlastní oči prohlédnout nejnovější vybavení jak pro PC, tak herní konzole, mobilní telefony a další platformy.Velký zájem vzbuzovalo oddělení s virtuální realitou, jemuž vévodí herní počin českého vývojářského studia Beat Games pod názvem Beat Saber. Tato česká 3D hra je zdaleka nejúspěšnější v historii virtuální reality a návštěvníci měli jedinečnou možnost si ji osobně zahrát. Na veletrhu ji předvedla švýcarská Fusion Arena, provozující v Curychu a v Bernu herny s virtuální realitou. Součástí pavilonu byl i stánek s 3D tiskárnami, které na místě předváděly své schopnosti. Příští rok se možná dočkáme i účasti českých PRUSA RESEARCH, kteří vyrábějí jedny z nejlepších 3D tiskáren na světě.

Součástí veletrhu byla také Cosplay zóna, kde mohli fanoušci potkat živé postavy a hrdiny z počítačových her, fantasy a sci-fi  filmů, knížek, komiksů a seriálů. Lákadlem pro fanoušky Cosplay  byly prodejní stánky s obleky, vybavením, zbraněmi či miniaturami oblíbených postav a hrdinů.

Jedna výstavní hala byla věnována stolním hrám. Ty si mohli zájemci zahrát proti sobě nebo vyzvat profesionální hráče. Letos bylo toto oddělení bez české účasti, přestože by se zde daly očekávat stolní hry od Vladimíra Chvátila, který vyrábí jedny z nejlepších deskovek vůbec.

Bez Supermana by to nešlo

V každém ze sedmi pavilonů byl součástí výstavy i doprovodný program v podobě rozhovorů, přednášek a autogramiád se slavnými osobnostmi herního světa, například s Deanem Cainem, představitelem Supermana nebo Stevem J. Palmerem, představitelem postavy Bill Williamson ve veleúspěšné herní sérii Red Dead Redemption, youtuberem Domtendou a mnoha dalšími.

Jednou z hlavních atrakcí výstavy byla i E-sport aréna, kde probíhala turnajová klání profesionálních týmů a hráčů ve známých E-sport hrách. Veškerá klání doprovázeli herní komentátoři a velká divácká účast v hledišti dokazovala popularitu těchto turnajů.

Herní průmysl ve Švýcarsku je velmi oblíbený jak mezi mladými, tak staršími generacemi, což akce Zürich Game Show potvrdila. Kdo by čekal zástupy pouze náctiletých návštěvníků, hluboce by se mýlil, protože průměrný věk hráče počítačových her je celosvětově 35 let.

Czech Republic: Land of Games

Český herní průmysl zažívá v posledních letech boom. Jeho roční obrat v roce 2017 byl 2,26 miliard Kč a pro rok 2018 se očekává nárůst obratu o 34 % na více než 3 miliardy Kč. V České republice působí více než 76 videoherních studií a více než 1500 herních vývojářů, 56 % těchto studií je zcela finančně nezávislých. Od roku 2015 do roku 2018 vydala česká studia 136 herních titulů. 

Případným zájemcům mezi českými firmami veletrh Zürich Game Show vřele doporučujeme. Obchodně ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Bernu nabízí svou asistenci a v případě zájmu podá bližší informace.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bernu (Švýcarsko). Autor: Zdeněk Eliáš, ekonomický specialista.

• Teritorium: Evropa | Švýcarsko | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Služby

Doporučujeme