V dubnu se pustilo do byznysu nejméně lidí od ledna, víc jich podnikání přerušilo

Letos v dubnu si v Česku založilo živnost jen 4 732 lidí, o 1 684 méně než v březnu a zároveň nejméně od začátku roku. Svoji živnost zároveň přerušilo 6 242 podnikatelů a 1 525 živnostníků ji ukončilo. Podle analytiků ale nejde o varovná čísla.

Ačkoli jsou počty lidí, kteří začali s podnikáním, rekordně nízké, ubylo ve srovnání s lednem, únorem i březnem i těch, kteří živnost přerušili nebo ji definitivně pověsili na hřebík. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF a dat portálu www.informaceofirmach.cz.

„Přestože v dubnu začalo podnikat o pětinu méně lidí než v březnu, v kontextu celého roku 2021 nejde o žádný dramatický propad. Za první čtyři měsíce v Česku rozjelo svůj byznys 21 668 lidí, tedy v průměru 5 400 každý měsíc. Výjimečný byl v tomto ohledu právě březen, kdy začalo podnikat téměř 6,5 tisíce lidí,“ říká analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.

Loni na jaře strašil podnikatele covid víc

Zároveň dodává, že se letos v dubnu pustilo do podnikání o 937 lidí více než ve stejném období před rokem, kdy Česko procházelo prvním lockdownem.

Během prvních čtyř měsíců roku v ČR vzniklo o 1 794 živností více než loni. Loňská čísla byla výsledkem tvrdých restrikcí v prvních týdnech pandemie a obav potenciálních podnikatelů. Letos je vývoj o něco optimističtější. Počet nových živnostníků se v prvních čtyřech měsících roku 2021 blíží k hodnotám z let 2017 až 2019. Počet přerušených živností je letos nejvyšší za čtyři roky, především kvůli lednu.

V dubnu 2021 se snížil počet lidí, kteří své podnikání přerušili. Zatímco v březnu šlo o 7 611 podnikatelů, v dubnu jich bylo pouze 6 242, tedy o 18 procent méně.

Od začátku roku přerušilo svou živnost 45 703 lidí, téměř o 6 tisíc více než ve stejném období roku 2020 a nejvíce za poslední čtyři roky. „Důvodem je především velmi vysoký počet ukončených živností na začátku roku. Leden je vždy v rámci roku měsíc s nejvyšším počtem přerušených živností, ale letošní leden byl v tomto ohledu rekordní. V dalších třech měsících už se jejich počet vrátil na podobné hodnoty, jaké jsme mohli pozorovat v předešlých letech,“ vysvětluje Věra Kameníčková.

Od začátku roku svoji živnost ukončilo 10 263 lidí, o 4 tisíce méně než před rokem a o polovinu méně než ve stejném období roku. V letošním roce tak dále zrychluje trend z posledních let charakteristický právě snižováním počtu lidí, kteří podnikání trvale ukončují.

Počet vzniklých, zaniklých a přerušených fyzických osob podnikatelů Q1 2017-2021

Redakčně upravená tisková zpráva CRIF

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme