V Emirátech se buduje nová vertikální farma

Neuběhly ani dva roky od slavnostního představení největší kryté farmy na světě s názvem Bustanica a byl ohlášen nový projekt.

Bustanica je velmi dobře fungující farma na zeleninu, která hospodaří na kryté ploše 30 tis. metrů čtverečních a dodává produkty pro známé aerolinky Emirates Airlines. Otevřena byla během roku 2022 poblíž druhého největšího dubajského letiště Al Maktoum International Airport.

Ilustrační fotografie

Plně funkční farma velmi úspěšně produkuje více než 1 mil. kg zeleniny ročně. Největší část technologií bude dodávat skotská firma IGS, která se specializuje na vertikální zemědělství již od roku 2013.

Své světové prvenství v největší vertikální farmě ale brzy ztratí. Vyzyvatelem je opět Dubaj a místní nový projekt pojmenovaný velmi jednoznačně GigaFarm. Tu se rozhodla vybudovat emirátská firma ReFarm v areálu zaměřeného na potravinářství Food Tech Valley. Dvanáct metrů vysoká budova bude pokrývat závratných 83 612 m2 a produkční kapacita má být 3 mil. kg zeleniny ročně. V jiném měřítku se dá říci, že produkce nahradí 1 % importu čerstvé zeleniny do Spojených arabských emirátů. To není zrovna málo díky jednomu projektu. K tomu ještě plánují používat odpad z farmy pro výrobu vlastních hnojiv, krmení pro hospodářská zvířata a výrobu zelené energie. Samozřejmostí je snížení spotřeby vody o 98 % oproti klasickému zemědělství.

ExportMag: Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii

Největším problémem vertikálních farem je návratnost velmi vysokých prvotních investic. V posledních letech se setkáváme s velkým počtem neúspěchů a bankrotů globálních hráčů zaměřených na tento segment. Příkladem mohou být například firmy Fifth Season nebo AppHarvest, které údajně kvůli konkurenceschopnosti běžného zemědělství na půdě USA skončily. Překvapivý neúspěch v loňském roce vyhlásila i firma AeroFarms, která ve stejném roce slavnostně otevírala výzkumnou farmu zaměřenou na technologie vertikálního zemědělství v Abú Dhabí. Po vynuceném bankrotu a restrukturalizaci ve své domovině USA dál pokračuje na společném projektu s Emiráty.

Dle budovatelů farmy GigaFarm má většina neúspěchů stejné dva jmenovatele, a to nepoužívání odpadu a zelené energie. Dle jejich tiskové zprávy se může projekt vertikální farmy uživit pouze tehdy, pokud je úplně soběstačný jak s výrobou hnojiv a vstupních materiálů tak především v použití zelené energie. Neustálé svícení uvnitř farmy miliony led-diodových pásků je přeci jen poměrně zásadní náklad. Další příjem GigaFarmy je také očekáván od prodeje semen pro ostatní farmy v zemi, prodeje krmiv a hnojiv.

Giga farma se začíná právě stavět a má být plně funkční během roku 2026. Celkové náklady jsou zatím odhadovány na 330 milionu dolarů. Zaměření na agritechnologie a moderní zemědělství se velmi rychle šíří i do okolních zemí. Většina úspěšných vertikálních farem ze Spojených arabských emirátů otevírá své pobočky v Saúdské Arábii a obrovské investice do tohoto sektoru hlásí také Katar.

Autor: Lukáš Zamrzla, zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Abú Dhabí. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Oblasti podnikání: Zemědělství a lesnictví

Doporučujeme