Většina účastníků vyjádřila názor, že recyklační poplatek by měl být snížen nebo zcela zrušen, protože negativně ovlivňuje rozvoj kazašského zemědělství, které se potýká s rostoucími náklady.
Z důvodu zavedení tohoto opatření se náklady na některé typy zemědělských strojů zdvojnásobily. Například v Kyrgyzstánu jsou některé typy zemědělských strojů o 40 % levnější.
Recyklační poplatky zvyšují náklady zemědělců a činí jejich produkci na trhu nekonkurenceschopnými. Kazachstán sousedí s agroprůmyslovým gigantem Ruskem, kde je výnos některých plodin dvakrát vyšší. Zemědělská technika je přitom v sousední zemi levnější. Tuzemští farmáři tak musí soutěžit za nerovných podmínek.
ExportMag.cz: Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě
Dalším důvodem je, že se zúžil výběr zemědělské techniky v Kazachstánu, jinak řečeno je patrná skepse vůči kazašským montážním pracovníkům a někteří zahraniční výrobci proto nevidí smysl ve vstupu na kazašský trh. Posledním důvodem je podle zemědělců enormní opotřebení zemědělské techniky, a to až 85 %.
Sám kazašský prezident opakovaně řekl, že míra obnovy zemědělské techniky v zemi je nízká a dal pokyny zdvojnásobit tempo obnovy zemědělské techniky. Kazachstán se dnes musí soustředit na oživení zemědělské výroby a zajištění její stability a takové poplatky jen brzdí rozvoj průmyslu i samotného státu.