V lednu přerušilo podnikání 25 tisíc živnostníků, nejvíc v historii ČR

Letos v lednu přerušilo podnikání přes 25 000 živnostníků, o polovinu víc než v prvním měsíci loňského roku. V jednom měsíci jde o nejvyšší číslo v historii samostatné České republiky. Podle analytika Lukáše Kovandy ukazují čísla na nedostatečnou vládní pomoc v některých segmentech.

Shutterstock

Vyšší nezaměstanost a stále rychleji rostoucí počet podnikatelů, kteří „zavírají krám“. To je situace na počátku roku 2021, jíž zavinily restrikce spojené s bojem proti covid-19. Zatímco do podzimu 2020 byl vývoj v tomto směru relativně klidný, dopady krize se nyní začínají projevovat naplno. Vyplývá to z analýzy společnosti Bisnode A Dun & Bradstreet Company, která byla zveřejněna v únoru.

První měsíc roku je sice z pohledu počtu nově přerušených živností dlouhodobě nejsilnější, leden 2021 ale překonal všechny dosavadní rekordy. Podnikatelské aktivity pozastavilo 25 534 osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), což je o 50 procent víc než vloni. „To je důsledkem trýznivé situace na trhu a nejistých vyhlídek do budoucnosti,“ říká Petra Štěpánová, analytička společnosti Bisnode A Dun & Bradstreet Company.

V roce 2020 přerušilo podnikání téměř sto tisíc živnostníků, což je o 40 procent více než v roce 2019. Přesto podnikatelé dlouho vyčkávali a spoléhali na vládní pomoc. To už nyní neplatí.

Téměř 100 tisíc živnostníků loni přerušilo podnikání

Lockdown trvá moc dlouho

„Nepříznivý trend pokračuje. Podnikatelé se v čím dál větším měřítku dostávají do existenčních problémů a docházejí jim síly. Důvodem je především dlouhotrvající lockdown, který zasahuje zejména segment stravování, ubytování, cestovního ruchu, maloobchodu a služeb, nicméně tvrdě jsou postiženy i navazující obory,“ shrnuje Štěpánová.

Detailnější analýza poradenské společnosti Bisnode A Dun & Bradstreet Company ukázala, že v absolutních číslech bylo nejvíc přerušených živností ve volné živnosti Výroba, obchod a služby (neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona). Nejdená se ale o nejpostiženější (jen největší) obor podnikání mezi OSVČ a počet pozastavených živností je srovnatelný se stejným obdobím loňského roku.

„Ve všech dalších oborech z TOP 10 však můžeme sledovat vysoký meziroční nárůst,“ upozorňuje analytička. Nejvyšší relativní nárůst zaznamenalo zprostředkování velkoobchodu (+ 1 126 %), podpůrné činnosti v zemědělství (+ 94 %) a silniční nákladní doprava (76 %). V absolutních hodnotách výrazné přírůstky zaznamenalo stravování.

Na koho není vidět…

Také podle ekonoma a člena Národní ekonomické rady vlády (NERV) Lukáše Kovandy je nejhůře zasažený segment velkoobchodu, který zahrnuje dodavatele restauracím, na které ovšem „není tolik vidět“. Zatímco loni v lednu „zavřelo krám“ jen 68 velkoobchodníků, letos v lednu už to bylo 834, což je dvanáctkrát více než loni.

„Mohutný nárůst v počtu pozastaveného velkoobchodního podnikání ilustruje fakt, že pandemickou krizí nejsou zasaženi jen ti „viditelní“, tedy například restaurace či hotely, ale také jejich „neviditelní“ velkoobchodní dodavatelé. Zavřené restaurace nebo hotelu si všimne každý. To, že velkoobchodní sklad na kraji města, který jim zboží dodává, zdaleka nejede na plné obrátky, už zaregistruje málokdo,“ upozorňuje Kovanda.  

V lednu proto právě velkoobchodní dodavatelé gastroprovozů, tedy například dodavatelé potravin či nápojů nebo cukráři, uskutečnili v centru Prahy protestní akci a zároveň odeslali veřejnou výzvu premiéru Babišovi, aby vláda jejich problémy řešila. Omezení provozů restaurací pouze na prodej u výdejního okénka nebo prostřednictvím donášky snižuje odbyt velkoobchodním dodavatelům gastroprovozů až o 80 procent. Dodavatelé restaurací ovšem nemají nárok na obdobnou výši a formu státní podpory jako právě restaurace.  

„Lednová čísla společnosti Bisnode potvrzují, že pokud je nyní někde vládní pomoc skutečně nedostatečná, je to právě v oblasti velkoobchodu.  Nutno ovšem říci, že první měsíc roku je z pohledu počtu nově přerušených živností dlouhodobě nejsilnější. V dalších měsících lze tedy čekat snížení jejich počtu, který však i tak zůstane trvaleji nad dlouhodobým normálem,“ doplňuje ekonom. 

jap

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Obchod | Služby

Doporučujeme