V Maďarsku se představila česká chytrá řešení pro města

Ve dnech 21. a 22. září 2021 se v Budapešti uskutečnil pilotní projekt nové proexportní roadshow City For The Future zaměřené na prezentaci chytrých českých řešení pro města.

Stalo se tak v rámci maďarské národní smart city konference Civitas Sapiens 21, na níž byla Česká republika hlavním zahraničním partnerem. Na dvoudenní akci představila své inovativní technologie pod jednou střechou více než dvacítka českých firem.

Díky synergické spolupráci Velvyslanectví ČR v Budapešti a zahraniční kanceláře CzechTrade Budapešť s Ministerstvem zahraničních věcí, Ministerstvem průmyslu a obchodu, agenturou CzechTrade a Ministerstvem pro místní rozvoj, doplněné o účast zástupců Ministerstva dopravy, českých samospráv i regionálních inovačních center, přinesla akce efekt na celé řadě úrovní a vytvořila potenciál pro dlouhodobé návaznosti.

Pro prezentaci českých technologií byl v univerzitním areálu hostícím konferenci postaven velkokapacitní stan. V něm se návštěvníci mohli seznámit s komplexní českou nabídkou produktů a služeb pro města. K vidění byly jednak špičkové technologické aplikace pro dopravu a městkou infrastrukturu s využitím umělé inteligence, radiových signálů, dronů nebo 5G sítí a jednak konvenčnější řešení zdůrazňující environmentální rozměr a komfort obyvatel jako chytrý strom, technologiemi vybavený altán nebo designový mobiliář. Nemohlo chybět ani elektrické SUV Škoda Enyag nabíjené z velkokapacitního bateriového úložiště pro domácnosti.

Češi vybaví města budoucnosti chytrými stromy nebo multifunkčními lavičkami

Technologickým průlomem co do formy prezentace bylo naskenování celé české expozice metodou 3D scanu. Takto vznikl fotorealistický virtuální showroom, díky němuž zůstane budapešťská výstava uchována pro dlouhodobé využití i po skončení akce. Firmy a zástupci státu do něj budou moci zvát návštěvníky z celého světa jen pomocí odkazu na nově vznikající webový portál projektu.

Český stan City For The Future si pak bude možné projít na několik kliků na počítači, tabletu či smartphonu a získat přitom podrobnější informace o všech vystavovatelích včetně obchodních kontaktů. Na webu bude k dispozici rovněž strukturovaný online katalog českých firem. Ten se bude s dalšími projekty City For The Future organicky rozrůstat, aby ukázal celou šíří české smart city nabídky.

Další prezentační novinkou bylo průřezové video vytvořené metodou počítačové animace, které představilo základní myšlenky konceptu City For The Future i všechny zapojené firmy. Video bylo odhaleno na plenárním zasedání konference v rámci vystoupení velvyslance ČR v Maďarsku Tibora Biala, který tak uvedl české vystavovatele maďarskému publiku velmi neotřelým způsobem. Společně s ním vystoupila za Českou republiku v úvodním panelu náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro EU a zahraniční obchod Martina Tauberová.

V rámci dalšího programu se o český náhled a příklady best practice podělili také ředitelka odboru regionální politiky na Ministerstvu pro místní rozvoj Marie Zezůlková, hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková, starosta města Kolín Michael Kašpar, radní města Plzeň pro smart city Vlastimil Gola, ředitel Středočeského inovačního centra Pavel Jovanovič a zástupkyně Masarykovy univerzity Julie Dobrovolná. Řečníci se přitom mohli opřít nejen o konkrétní praktické ukázky českých technologií vystavené jen pár metrů od hlavního vchodu do konferenčních prostor, ale i o novou vládní Koncepci Smart Cities z května 2021 v gesci Ministerstva pro místní rozvoj.

Virtuální prohlídka pavilonu s interaktivní prezentací firem

Budapešťské akce se rovněž zúčastnily delegace z řady českých krajů a měst, například Brna, Plzně, Olomouce, Českých Budějovic, Opavy nebo Karlových Varů. Celkově na zahajovací akci konceptu City For The Future dorazilo z České republiky více než sto lidí.

Při této příležitosti byla podepsána dohoda o partnerství mezi Středočeským krajem a župou Pešť a proběhla jednání o konkrétní spolupráci, mj. i v oblasti R&D. Současně byla zahájena jednání představitelů Karlštejna a Visegrádu, jakožto ikonických hradů obou zemí. Setkání se rovněž zúčastnil výkonný ředitel Czech Smart City Clusteru Jozef Regec, který s maďarskými partnery dojednal spolupráci v rámci připravovaného projektu Mezinárodního visegradského fondu zaměřeného na problematiku chytrých měst.

Akce City For The Future Budapest byla zrealizována pod záštitou vicepremiéra, ministra průmyslu a obchodu a ministra dopravy Karla Havlíčka a ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové. Byla podpořena projektem ekonomické diplomacie (PROPED) financovaným Ministerstvem průmyslu a obchodu.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Budapešti (Maďarsko). Autor: Petr Michálek.

• Teritorium: Evropa | Maďarsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby

Doporučujeme