V odstraňování rozsáhlých škod po hurikánech pomáhají v Mexiku i české vozy Tatra Trucks

Letošní hurikány výjimečně zasáhly silně jižní část Mexika, kde rozsáhlé záplavy způsobily lokální humanitární krizi. Prudké deště a ničivé sesuvy půdy připravily o život 27 osob a nechaly bez střechy nad hlavou 180 000 lidí. V odstraňování rozsáhlých škod pomáhají v Mexiku i speciální české vozy Tatra Trucks. Mexičané po pěti letech nasazení chválí zejména jejich jízdní vlastnosti a spolehlivost.

arun sambhu mishra / Shutterstock.com

V zasažených oblastech byly nasazeny záchranné jednotky, včetně armády a Národní vodohospodářské komise (CONAGUA). Ty musely v ohrožených oblastech jižních států Tabasco a Chiapas evakuovat obyvatelstvo do výše položených míst a do nedostupných obcí dopravit humanitární pomoc. Rozsáhlé přírodní a materiální škody v oblasti odstraňují i české vozy Tatra Trucks.

Šestnáct speciálních vozidel modelové řady Tatra Force v konfiguraci 4×4, určených pro likvidaci následků povodní patří ke klíčovým prvkům záchranného vybavení mexické CONAGUA již od roku 2014. Vozy dokážou projet vodou až do výše 1,5 m a dostanou se díky unikátní tatrovácké koncepci podvozku, která se zrodila už ve 20. letech minulého století, i do těžce přístupných terénů. Principem je použití centrální nosné roury a náprav s nezávisle zavěšenými výkyvnými polonápravami sešroubovanými v jeden celek.

Dvanáct z těchto vozidel má pevnou nástavbu v podobě velkokapacitního čerpadla a je nasazováno k odčerpávání vody při záplavách. Čtyři stroje, které jsou určené pro přepravu vodních čerpadel či jiných zařízení, jsou vybaveny valníkovou plošinou a hydraulickou rukou. Ty jsou využívány i k dopravě cisteren s pitnou vodou do zasažených komunit.

Kvalitu a spolehlivost si po pěti letech nasazení chválí i zástupci CONAGUA: „Vozy TATRA TRUCKS nám pomáhají při odstraňování následků hurikánů a silných dešťů po celé zemi. Díky jejich jízdním vlastnostem a schopnostem i v terénních podmínkách jsou důležitým prvkem našeho záchranného systému. Pět let bezproblémového provozu prokázalo jejich vysokou spolehlivost.“

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Mexico City (Mexiko). Autorka: Zuzana Stiborová.

• Teritorium: Amerika | Mexiko | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme