„Technologická inkubace je dosud největším národním projektem pro nastartování konkurenceschopného startupového ekosystému. Od jeho vyhlášení v roce 2022 se o podporu v rámci preinkubace ucházelo přes 1 650 začínajících firem. Také díky tomu má české startupové prostředí stále větší podíl na hrubém domácím produktu a zaměstnanosti,” říká Jan Michal, generální ředitel agentury CzechInvest.
„Agentura CzechInvest prostřednictvím projektů na podporu startupů spolupracuje s řadou mladých firem, které pomáhají rozvoji inovačního potenciálu naší země a představují jeden z nových zdrojů růstu naší ekonomiky,” pokračuje Jan Michal.
Spolupráce formou inkubace spočívá především v důrazu na technologický a byznysový rozvoj firmy a vznik synergií mezi státní, soukromou a akademickou sférou v rámci jednotlivých inovačních hubů. Ty se zaměřují na sedm klíčových technologických oblastí: umělá inteligence, mobilita, kreativní průmysly, kosmické technologie, ekologie a cirkulární ekonomika, zachování a ochrana života nebo zvýšení jeho komfortu (včetně zdravotnictví, biotechnologií a bezpečnostních řešení) a pokročilé materiály.
Prohlédněte si kompletní datový report projektu.
„Úspěšně se nyní blížíme k cíli podpořit 250 inovativních projektů, proto již v této závěrečné výzvě můžeme nabídnout účast jen necelé třicítce nováčků. I přes tuto skutečnost jsme obdrželi více žádostí než v předchozích dvou výzvách. Kromě silného zastoupení oblastí AI, Tech4Life a Creative máme i velice slibný počet přihlášek pro oblast pokročilých materiálů a technologií, zaměřené například na mikroelektroniku nebo 3D tisk. Aktivně již proto jednáme o navázání na úspěšné fungování tohoto projektu s Ministerstvem průmyslu a obchodu, abychom mohli podnikatelům napříč Českem nabídnout další možnosti rozvoje a růstu,” přibližuje Tereza Kubicová, náměstkyně pro technologický rozvoj agentury CzechInvest.
Technologická inkubace představuje největší iniciativu pro podporu startupů v historii Česka s celkovou alokací přibližně 680 milionů korun. Program je financován ze státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu v rámci programu The Country for the Future.
Podrobnosti o projektu i žádostech do poslední výzvy naleznete na www.technologickainkubace.org.
Co můžete čekat? Portréty začínajících technologických a inovativních firem, úspěchy tuzemských startupů, aktuality z oblasti výzkumu a vývoje, spolupráce podniků s vědeckými institucemi, nebo informace o programech na podporu oblasti VaVaI.