V prvním pololetí vyrobily evropské obnovitelné zdroje více energie než fosilní paliva

V první polovině letošního roku došlo k rapidnímu propadu produkce energie z uhelných elektráren. Může za to mírná zima, větrný únor i klesající poptávka po elektřině v dobách karanténních opatření po celé Evropě. Poprvé v historii Německo vygenerovalo z uhelných elektráren méně energie než Polsko, které má zároveň na svědomí stejný objem uhelné energie jako zbylých 25 členských států EU dohromady. Uvádí to nejnovější report nezávislého think thanku Ember.

Díky příznivým podmínkám se v prvním pololetí letošního roku dařilo obnovitelným zdrojům, jejichž odvětví si připsalo 11procentní růst oproti loňskému roku. Zvýšená produkce elektřiny z čistých zdrojů byla způsobena instalacemi nových větrných turbín a solární panelů, mírnou zimou, vysokým počtem slunečných a větrných dnů a z velké části i propadem poptávky po elektřině. V důsledku zpomalení ekonomického života kvůli koronavirové epidemii byl zaznamenán sedmiprocentní propad spotřeby elektřiny.

Naopak uhelné i plynové elektrárny zaznamenaly pokles produkce. U elektřiny vyrobené z plynu se jednalo o mnohem menši pokles šesti procent, kdežto uhelné elektrárny vyrobily o celých 32 procent elektřiny méně. Díky poklesu výroby energie z fosilních zdrojů klesly emise o 23 procent. „Toto je symbolický moment pro tranzici evropského energetického sektoru. Pro země jako Polsko a Česko, které se potýkají se zbavování se uhlí, je zde jasná cesta jak z toho ven,“ uvedl Dave Jones, analytik 07/2020-Europe-Half-Year-report.pdf“>think thanku Ember.

Celkově obnovitelné zdroje poprvé v historii vyprodukovaly více energie než fosilní paliva. Dohromady čisté zdroje tvořily v unijních státech v první polovině roku 2020 přes 40 procent energie. Naproti tomu fosilní paliva, uhlí a plyn, se na produkci podílely pouze ze 36 procent. A co více, dokonce solární energie společně s tou větrnou překonaly již podruhé (poprvé za celý minulý rok) uhelnou produkci – slunce a vítr vyprodukovaly 21 procent evropské elektřiny, uhlí se podílelo pouze ze 13 procent. Pro srovnání v roce 2016 fotovoltaika a větrné turbíny vyprodukovaly 13 procent z celkové evropské produkce, uhlí kolem 22 procent.

Hynek Glos (MF)

Ze zprávy také vyplývá, že Polsko poprvé v historii vyrobilo z uhlí více energie než Německo a stalo se tak v rámci EU největším producentem uhelné energie. Hned za Polskem a Německem následuje Česká republika. Trend je však všude stejný – menší podíl uhelné výroby energie. To je způsobené i klesajícími cenami obnovitelných zdrojů.

Jak však think thank upozorňuje v předešlé zprávě o výrobě elektřiny za rok 2019, aby došlo k naplnění závazků stanovených v Pařížské klimatické dohodě (a předešlo se tak globálnímu oteplování), je potřeba, aby se každoročně podíl OZE zvyšoval o 15 procent. Na poli obnovitelné energetiky je lídrem právě Evropa, v niž se během minulého roku zelené zdroje na celkové produkci elektřiny podílely téměř z 18 procent – pro srovnání: v Číně to bylo 8,6 procenta, v USA 9,7 procenta. Celkově byl tak svět obnovitelnými zdroji poháněn pouze ze 8 procent.

Převzato z webu Euro.cz. Autor: Filip Zelenka

• Teritorium: Evropa
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme