V Rakousku se představily české startupové společnosti

Dne 17. února 2022 se ve spolupráci s agenturou CzechTrade v rámci Projektů na podporu ekonomické diplomacie PROPED uskutečnil na Velvyslanectví ČR ve Vídni „Czech Startup Day“ s rakouskými a dalšími mezinárodními investory.

Akce, jejímž cílem bylo propojit české inovativní startupové firmy s mezinárodními investory, se zúčastnilo 10 investorů a 12 startupů. Akce sklidila jak ze strany českých startupů, tak rakouských investičních subjektů velký ohlas a zástupci obou stran si chválili skvělou organizaci, výborné kontakty a networking a rovněž vysokou kvalitu prezentujících se startupů.

Ilustrační fotografie

Za startupy se mj. v pitch session představili Ullmanna, původem opavský startup, jehož zakladatel vynalezl chytrý stroj na pletí. Díky robotice a umělé inteligenci rozezná plevel od pěstované plodiny, mechanicky jej umí odstranit a dokáže tak zvýšit produkci bioprodukce. Ullmanna se rovněž umístila na druhém místě v soutěži CzechInvest Startup Challenge 2020.

Zakladatel Pealock Holding, Marek Vala, upoutal prezentací zabezpečovacího systému, který sám vymyslel, když mu před třemi lety v rakouském Kaprunu ukradli lyže i s holemi. Startup rozjel sériovou výrobu elektronického zámku na lyžařské vybavení Peaock, který funguje tak, že na zámku je krabička s pohybovým senzorem, který se aktivuje přiložením mobilu, v němž je k tomu určená aplikace, nebo speciální kartou. V případě krádeže se spustí poměrně hlasitý alarm. Chytré zařízení navíc umí rozlišit to, jestli šlo jen o pád, nebo zda jsou lyže nebo třeba kolo někým odnášeny.

CEO startupu Twigsee Vanda Seidlová ve své prezentaci zdůraznila, že cílem aplikace, kterou startup založil, je zjednodušit a digitalizovat administrativní agendy, díky které mají učitelé i ředitelé ve školkách a školách více času na to nejdůležitější – na péči a práci s dětmi. Rodiče jsou navíc díky mobilní aplikaci školce blíž a mohou tak s dětmi snadno navázat na již ze školky známá témata a ještě více je prohloubit. Cílem aplikace je zjednodušit právě administrativu, kterou jsou školky zavaleny.

Zakladatel Readmio, který se řídí heslem „Naše příběhy možná nezmění svět, ale děti, kterým budou čteny, mohou“ a jeho tým představil aplikaci, která slouží pro vyprávění příběhů, výchovu a vzdělávání dětí. K založení je vedlo právě přesvědčení, že prostřednictvím vyprávění příběhů se děti naučí hodnotné lekce a aplikace jim umožňuje mít tyto příběhy stále po ruce, oživuje čtení pomocí zvuků, které spouští samotný hlas vypravěče.

Czech Startup Day | Veronika Ambrožová

Další ze startupů Flying Kale bratrů Hášových představili produkt Kaleido, který zpestřuje seniorům život tak, že pomocí virtuálních brýlí je dokáže přenést do mnoha zajímavých míst v Česku i ve světě. Kaleido rovněž vyhrálo hackaton Hack the Crisis.

Z investičních fondů se prezentovaly mj. Peak Pride Management, Danube Angels, CNB Capital, AAIA a Gold Ventures Investment. Investiční fondy, které se akce účastnily, mají zkušenosti právě s investicemi do českých firem/startupů nebo se přímo zaměřují na investice v regionu střední Evropy, stěžejní byl také zájem o nalezení nových českých partnerů.

Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Velmi zajímavou prezentaci měla zástupkyně rakouské investiční agentury ABA – Austrian Business Agency, která ve svém vystoupení seznámila účastníky s rakouským startupovým ekosystémem včetně možností, jak získat nové investory. Dále se představila právní kancelář Havel and Partners s.r.o., která informovala o svých aktivitách.

Podařilo se naplnit cíl akce, kdy investoři mohli shlédnout nabídku přítomných startupů a navázat s jejich zástupci kontakty. Jak zástupci startupů, tak přítomní investoři byli s akcí velmi spokojeni a panovala shoda na tom, že podobnou akci by mohl OEÚ společně s CzechTrade během příštího roku zopakovat. Řada účastníků navíc vyjádřila své přání zúčastnit se i dalšího ročníku této akce, pokud bude uspořádán.

Czech Startup Day | Veronika Ambrožová

Díky Czech Startup Day se českým startupovým firmám podařilo navázat konkrétní kontakty s rakouskými investory, které by za normálních okolností neměli možnost osobně potkat. Získali tak reálnou šanci pro navázání spolupráce s místními partnery a otevřela se jim přímá možnost expanze na rakouský trh.

Další přidanou hodnotou získaných kontaktů je, že všichni přítomní investoři mají aktuálně zájem o nalezení partnerů z České republiky, případně již do českých firem investovali. Tuto skutečnost zástupci startupů ocenili jako velkou úsporu času a úsilí, které by za jiných okolností museli vynaložit při hledání relevantních partnerů.

Do akce se zapojila i agentura CzechInvest, která má zkušenost ze spolupráce s českými startupy. Akcí se zároveň podařilo podpořit expanzi inovativních českých technologií do zahraničí.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Vídni (Rakousko). Autorka: Pavlína Šrámková, vedoucí obchodně-ekonomického úseku.

• Teritorium: Evropa | Rakousko | Zahraničí

Doporučujeme