V roce 2020 poklesl prodej piva v Německu o 5,5 %

V roce 2020 prodaly pivovary a sklady piva v Německu celkem přibližně 8,7 miliardy litrů piva, což je podle Spolkového statistického úřadu ve srovnání s rokem 2019 o 5,5 % méně. Pro představu se jedná o cca 508,2 milionu litrů. Do statistiky se nepočítají piva a sladové nápoje bez alkoholu, stejně jako pivo dovážené ze zemí mimo Evropskou unii.

Pivo a pivní nápoje se v SRN drží na předních příčkách oblíbenosti se i přes hospodářský pokles, to ostatně dokazují i čísla: 7,2 miliardy litrů z celkového prodeje piva bylo určeno pro domácí spotřebu; 778,2 miliony litrů putovalo do zemí EU a 725,3 miliony litrů do zemí mimo EU a 11,9 milionu litrů dostali zaměstnanci pivovarů jako deputát. Stále oblíbenější pivní směsi – pivo smíchané s limonádou („radler, alster“), colou („diesel“), ovocnými džusy („red eye“) apod. představovaly 5 % z celkového prodeje piva v roce 2020 s 437,3 miliony litrů.

Podle německého svazu sládků (Brauer Bund) prodeje piva nepřetržitě klesají.  Od roku 1993, kdy vstoupil v platnost nový zákon o dani z piva, se množství prodaného piva snížilo celkem o 2,5 miliardy litrů.

Uzavřené bary a restaurace, zrušené společenské a další významné události na jaře a koncem roku 2020 vedly k prudkému poklesu prodeje piva ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku, zejména v dubnu a květnu 2020. V letních měsících došlo v důsledku uvolněných omezení k mírnému oživení prodeje, nicméně zpřísněná opatření od podzimu 2020 však způsobila, že prodej piva ke konci roku drasticky poklesl.

České pivo se v SRN i přes velkou konkurenci těší dlouholeté oblibě, což je na první pohled vidět v supermarketech, kde je mezi nejčastějšími zahraničními značkami piva prodáván Pilsner Urquell, Budějovický Budvar, Svijany, Kozel, Bernard a mnoho dalších. Malé pivovary se tradičně prezentují i na největší pivní události v Berlíně, tzv. „Biermeile“, kde se v minulosti představovaly široké veřejnosti s nebývale velkým ohlasem.

Pokles odbytu piva v Německu pocítil i český vývoz této tradiční položky českého agrárního vývozu. Zatímco před koronavirovou krizí v roce 2019 dosáhl podle údajů Českého statistického úřadu český vývoz piva vyrobeného ze sladu hodnoty 1,67 mld. Kč (65,0 mil. EUR), v roce 2020 vývoz do Německa zaznamenal pokles o 14,6 % na 1,42 mld. Kč (53,8 mil. EUR).

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Berlíně (Německo). Autorka: Tereza Petráňová, obchodně- ekonomické oddělení.

• Teritorium: Evropa | Německo | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Potravinářský průmysl

Doporučujeme