V SAE proběhl první národní dialog k potravinovému zabezpečení

Ve Spojených arabských emirátech proběhl pod záštitou Ministerstva životního prostředí první národní dialog se zaměřením na potravinové zabezpečení.

Hlavním cílem tohoto dialogu je propojit vládu s privátním sektorem a podpořit co nejvíce nové inovace, které pomohou s problematikou současného potravinového zabezpečení a soběstačnosti.

Ilustrační fotografie

Pro zemi, která je stále z více než 80 % závislá na dovozu potravin, je hlavním tématem zvýšení lokální výroby a produkce. Dle dialogu nové technologie umožňují, aby i státy s náročnými klimatickými podmínkami měly dostatečnou a kvalitní lokální produkci potravin.

Mezi podporované inovace a technologie patří například používání hydroponie, aeroponie a akvaponie. Velké emirátské společnosti se zavázaly, že do konce tohoto roku budou odebírat alespoň 50 % produktů emirátského původu a že do roku 2030 zkusí přejít na čistě emirátské dodavatele.

ExportMag.cz: V Jordánsku Češi uspěli se sklem, voňavkami i fotovoltaikou

Mezi produkty, na které se první fáze dialogu zaměřuje, jsou například vajíčka, mléčné produkty, datle, listová zelenina, rajčata, okurky, papriky, červené maso a drůbež. Během dialogu se účastníci dohodli na spuštění odborné studie, která vybere další produkty, na které se budou chtít zaměřit v další fázi.

Dle posledních dostupných dat je ve Spojených arabských emirátech již 38 000 zaregistrovaných farem. V poslední době se velmi často mluví o farmě Maliha, která na území emirátů dokázala v loňském roce vyprodukovat 15 000 tun pšenice obohacené o proteiny. Dále tisková zpráva uvádí, že lokální emirátská produkce zeleniny v loňském roce již překonala 156 000 tun a ovoce dokonce 200 000 tun. V měřítku se spotřebou to znamená, že již 20 % poptávky po zelenině je uspokojeno místní produkcí.

Autor: Lukáš Zamrzla, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

Doporučujeme