V soutěži 5G technologií zvítězily chytré zastávky MHD i holografický Priessnitz

V praxi vítězství v soutěži znamená, že lidé během příštích dvou let dostanou od města, kde žijí, vybrané služby postavené na chytrých sítích 5. generace. Díky nim se v daném území například zvýší bezpečnost či bude dostupnější kultura.

„Vítězným městům gratuluji, věřím, že tuto příležitost maximálně využijí a díky 5G sítím zlepší kvalitu podnikání a služeb, které poskytují občanům,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Zároveň je to další krok k tomu, aby se Česká republika stala zemí pro budoucnost, tedy Country for the Future. Vítězná města mimo jiné dostanou experimentální kmitočty, na kterých spustí moderní aplikace, tedy služby, které lidem usnadní život.“

Bílina, Jeseník, Karlovy Vary, Plzeň a Ústí nad Labem. V těchto městech budou přednostně testovat 5G technologie a jejich aplikace. Právě tyto municipality zvítězily v soutěži, kterou uspořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj (MMR).Služby za dva miliony

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová k tomu dodává:„Moderní informační technologie nás obklopují na každém kroku, v chytrých domácnostech, chytrých městech i chytrém podnikání. Jejich vzájemné propojení a praktické využití usnadní a zlepší život úplně všem. Vítězná města v rámci podpory regionů obdrží služby v hodnotě více než dvou milionů korun, půjde o metodickou, personální i marketingovou podporu. Věřím, že pilotní testování přinese viditelné výsledky,“ upřesňuje Dostálová.

„Zájem samospráv o 5G technologie nás příjemně překvapil, do soutěže se jich přihlásilo téměř šest desítek. Vítězové by se mohli stát vzorem pro ostatní obce pro to, jak je možné lidem s využitím nejmodernějších technologií usnadnit a zlepšit život. Příklady dobré praxe, které z vítězných městských 5G projektů vzniknou, se budou sdílet napříč Českou republikou tak, aby se z nich inspirovaly ostatní municipality,“ říká vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla.

Kamery i moderní muzeum

V Bílině chtějí na bázi 5G technologií zprovoznit městský kamerový systém a zvýšit tak bezpečnost obyvatel. Přenosové kapacity 5G sítí mají obci pomoct snížit současnou přetíženost datových přenosů. V Jeseníku plánují s využitím 5G sítí streamovat prestižní sportovní závody a rovněž modernizovat stálou expozici Vlastivědného muzea tak, aby návštěvníky interaktivně vtáhla do děje.

Chybět by nemělo ani holografické ztvárnění Vincenze Priessnitze, s kterým by si hosté mohli díky umělé inteligenci popovídat včetně toho, že by jim případně určil lékařskou diagnózu. Karlovým Varům mají 5G technologie umožnit vyvinout speciálního digitálního průvodce, který má podpořit cestovní ruch a těm, kdo ho využijí, poskytnout o digitálních modelech budov a celém území podrobné informace. Ve městě už existují „chytré“ zastávky a moderní dispečink pro MHD, který umožní systém dopravy lépe řídit.

Záměrem Karlových Varů je také to, aby lidé mohli jednorázové jízdné v MHD platit přímo ve vozech bezkontaktně. Řadu chytrých projektů rovněž připravují v Plzni. V rámci vítězného návrhu budou testovat řízení bezpilotních letadel, tedy mimo jiné autonomní lety. Prověřovat se bude komunikace či přenos dat. Jde o oblast zařazenou společností Gartner mezi TOP 10 příležitostí, jak 5G sítě využít.
A konečně v Ústí nad Labem chtějí vytvořit regionální datovou platformu PORTABO. Má sdružovat všechny oborové domény a informace týkající se projektu postaveném na 5G aplikacích, který spočívá v testování autonomních dopravních prostředků. Realizuje se na 27 kilometrů dlouhém okruhu přímo ve městě, jde o takzvanou U Smart Zone.

Všechny výše uvedené 5G projekty se mají uskutečnit během následujících dvou let s pomocí projektu financovaného z Operačního programu technická pomoc, který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj.  

Kmitočty zdarma

Města, která vyhrála soutěž 5G, mimo jiné získají experimentální rádiové kmitočty zadarmo (snížený poplatek za experimentální frekvenci bude platit smluvní operátor), podporu na posílení pracovního týmu, odborné konzultace, budou jim uhrazeny náklady na analytické a další související aktivity a také právo používat označení „Smart 5G město“.

Vedle diplomu vítězové během slavnostního vyhlášení obdrželi také originální cenu vyrobenou společností Prototypum. Vzájemně propletená fialová vlákna uvnitř skleněného válce znázorňují tok dat a rychlost přenosu. Tradiční sklo se efektivně propojilo s progresivní technologií 3D tisku, podobně jako sítě páté generace znamenají progresivní technologii, která usnadňuje komunikaci.

5G soutěž měst se konala letos vůbec poprvé. Přihlásilo se do ní 58 samospráv s projekty na testování 5G technologií v různých oblastech. Soutěžní návrhy, které musely mimo jiné obsahovat hrubý harmonogram aktivit a sdílení zkušeností, posuzovala sedmičlenná porota. Tvořili ji zástupci MPO a MMR, Českého telekomunikačního úřadu, Asociace provozovatelů mobilních sítí, Svazu měst a obcí ČR, České vysokého učení technického a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky. Posuzovala se mimo jiné účelnost a potřebnost záměru s ohledem na obyvatele a podnikatelskou atraktivitu města, zajímavost řešení či to, zda jsou 5G technologie pro danou věc potřeba.

Co je 5G

Sítě 5G znamenají pátou generaci bezdrátové telekomunikace. Jde o sítě, které ve všech ohledech překonávají současný 4G standard. Jsou výkonnější, rychlejší a úspornější. V praxi to jednoduše znamená přenos většího množství mobilních dat za kratší dobu. Dnes umí 5G technologie také například předvídat i živelní katastrofy a praktické zkušenosti předávat dál.


Redakčně upravená tisková zpráva Ministerstva průmyslu a obchodu ČR

Doporučujeme