Zvítězil projekt středoškoláků z Českoslovanské akademie obchodní v Praze 2 – z recyklovaných materiálů zhotovili multifunkční patník, který má potenciál zvýšit bezpečnost na českých silnicích.
Druhou příčku obsadili gymnazisté z Bratislavy, kteří vymysleli aplikaci podněcující ekologické chování v komunitě. Třetí místo vybojovali studenti z Prahy 5 s aplikací pro lidi s respiračními, kardiovaskulárními a dalšími onemocněními sledující kvalitu ovzduší.
O vítězi rozhodla odborná porota složená z vedení společnosti Samsung a vzdělávací organizace Junior Achievement na základě živých prezentací v inovativních prostorách smíchovské Next zone 18. dubna.
Na svých projektech týmy pracovaly půl roku. Začínaly s pouhou myšlenkou, jak a kde by nové technologie mohly lidem pomoci. V programu se účastníci naučili metodiku Design Thinking, zaměřenou na naplnění potřeb cílové skupiny, a podle ní s podporou mentorů svůj projekt rozvíjeli.
Čeští studenti vymysleli unikátní systém proti krádeži kol. V Česku jich zmizí 13 denně
„Vítězný tým zaujal samotným příběhem. Přihlásil se s problémem – zpracování PET lahví ve škole – a řešením – využít je na výrobu filamentů do 3D tiskáren. V rámci programu pak studenti dokázali svůj nápad posunout do úplně jiné dimenze. Z filamentu vyrobili patník s LED pásky, do kterého zakomponovali solární panel na nabíjení, větrnou elektrárnu i senzor, který spouští plašičku zvěře. Patník z udržitelného materiálu upozorní řidiče na okraj silnice světelnou signalizací a přes bluetooth zapne i následující patníky podél cesty. Studenti porotě ukázali funkční prototyp a dokonce oslovili i příslušné orgány státní zprávy, Ředitelství silnic a dálnic i neziskové organizace, které se věnují bezpečnosti na silnicích. Přesvědčili nás svým zápalem i týmovou koordinací. Projekt mají promyšlený a po drobných vylepšeních má skutečně potenciál uplatnění v praxi,“ uvedla Zuzana Mravík Zelenická, manažerka CSR programů společnosti Samsung.
Členové všech třech úspěšných týmů byli oceněni tablety, sluchátky a chytrými hodinkami. Zároveň tyto týmy postoupily do evropského finále programu Solve for Tomorrow a také získaly pozvánku od zaměstnanců a vedení Samsungu na osobní prohlídku firemních pracovišť v Praze a Bratislavě.
Další ročník studentské soutěže pro středoškoláky z Čech a Slovenska začne s novým školním rokem, veškeré informace k přihlašování a termínům budou uvedeny na webu programu Slove for Tomorrow.
Vítězové programu Solve for Tomorrow 2022/23
1. místo
REFUTURE: výroba filamentů do 3D tiskáren – patníky z filamentu + plašička (Českoslovanská akademie obchodní Dr. Edvarda Beneše, Praha 2).
2. místo
SYVILLO: denní ekologické úlohy zábavnou formou v aplikaci (MTAG – ZS a Gymnázium, Bratislava).
3. místo
DUSTIFY: aplikace ke sledování znečištění ovzduší (Smíchovská střední průmyslová škola a Gymnázium Jana Nerudy, Praha 5).