Zdroj: CzechTrade

V Srbsku by mezi státními rezervami mohl být i čínský jüan

Národní banka Srbska zvažuje, že by do budoucna mohla část státních finančních rezerv být deponována v měně Čínské lidové republiky.

V oficiálním prohlášení Národní banky Srbska (NBS) stojí, že instituce zvažuje zavést čínskou měnu jako devizní rezervu. Jüan již nyní figuruje ve valutové struktuře zahraničního dluhu Srbska a v poslední době roste jeho význam v mezinárodním platebním styku.

Ruka držící čínský juan, ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

NBS uvádí, že konečné rozhodnutí zatím nebylo učiněno, neboť je třeba projít procesem zajištění nezbytných podmínek a infrastruktury, aby bylo možné vstoupit na trh s čínskými dluhopisy. 

Podle NBS konkrétní rozhodnutí o investování části srbských devizových rezerv do finančních nástrojů vedených v jüanech bude učiněno, stejně jako ve všech ostatních případech, na základě důkladné analýzy důležitých faktorů a s ohledem na skutečnost, že je čínská měna pátá nejčastěji používaná valuta v mezinárodním platebním styku a šestá z hlediska použití v devizových rezervách jednotlivých států.

Úvahy srbské centrální banky probíhají v kontextu oficiální návštěvy srbského prezidenta Aleksandra Vučiće v Číně, během které byly podepsány dohody o investicích do srbské infrastruktury jakož i dohoda o volném obchodu mezi oběma zeměmi.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Srbsko.
Zdroj: biznis.rs

• Teritorium: Evropa | Srbsko | Zahraničí
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Služby

Doporučujeme