V Srbsku byl zahájen prodej vína z vinařství Djoković

I v České republice dobře známý srbský tenista Novak Djoković před několika lety investoval do vybudování vlastního vinařství, které se nachází v centrálním Srbsku v obci Lipovac poblíž známé vinařské lokality Topola.

V těchto dnech budou na trh uvedena první dvě vína z vinařství Djoković, a to Djoković Chardonnay 2020 a Djoković Syrah 2020. Projektovaná kapacita vinařství je 60 tis. litrů ročně a z prvního sběru bude do prodeje uvolněno 8,5 tis. lahví vína.

Ilustrační fotografie

Ohlášená prodejní cena je 30,7 € za láhev odrůdy chardonnay a 35,8 € za láhev odrůdy syrah. Přestože je určité množství vína určeno i pro zahraniční trhy, není pravděpodobné, že Česká republika bude mezi vybranými zeměmi.

V Srbsku v posledních letech vznikla řada vinařství, jejichž rozvoj srbská vláda systematicky podporuje. Srbská vína jsou stále kvalitnější, ale jednotlivá vinařství mají spíše menší kapacitu výroby a kvalitní vína jsou v porovnání se srovnatelnou kvalitou francouzských nebo amerických vín drahá.

Není proto pravděpodobné, že by se srbská vína v blízké budoucnosti ve větším množství objevila na českém trhu a ohrozila české vinaře. Je však možné, že na některých trzích, jako jsou například USA nebo Kanada, budou vinařství a vína ze Srbska stále více konkurovat českým vinařům.

Autor: Vladimír Váňa, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Evropa | Srbsko | Zahraničí

Doporučujeme