V Srbsku meziročně vzrostly ceny zemědělských produktů

Podle posledních údajů srbského Statistického úřadu (Republički zavod za statistiku) narostly meziročně ceny zemědělské produkce v Srbsku o téměř 33 %.

Velký růst cen byl zaznamenán u mléka (75 %), krmiv (71 %), vajec (54 %), zvířat a drůbeže (26 %) a žita (22 %). Výrazný růst nastal také u ryb a rybích výrobků, kde v lednu letošního roku byly ceny na srbském trhu o 60 % vyšší než v lednu roku 2022.

Ilustrační fotografie

Sladkovodní ryby jsou v Srbsku velmi populární i díky mnoha pravoslavným svátkům, kdy ryba nemůže chybět v jídelníčku. Srbsko také zažilo propad domácí produkce především kvůli období kovidové pandemie, kdy výrazně poklesla spotřeba. V rámci toho řada srbských rybníkářství zanikla a některé rybníky byly vypuštěny a jejich plocha se přeměnila na zemědělskou půdu. Srbsko proto pokrývá svoji poptávku dovozem.

Trend bude vyrobit s méně materiálem více, říká spolumajitel společnosti Beneš a Lát

Tradičním dodavatelem kaprů do Srbska je i Česká republika. I u našeho vývozu se však projevil výpadek způsobený covidovým obdobím. V roce 2019, tedy před vypuknutím pandemie, se z ČR do Srbska vyvezlo 334 tun ryb v hodnotě kolem 13 milionů Kč, ale v roce 2020 už jen 49 tun za necelé dva miliony Kč.

Vývoz opět pomalu roste a v roce 2022 činil 63 tun za 4,3 miliony Kč. Poptávka ze Srbska byla v loňském roce vyšší, ale bohužel nebyly dostatečné kapacity pro její vykrytí a kapři se tak do Srbska dováželi především z Chorvatska a dalších sousedních zemí.

Autor: Vladimír Váňa, zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bělehradě. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Evropa | Srbsko | Zahraničí

Doporučujeme