Problémy umocnila v posledních dvou letech také pandemie virové nákazy covid-19, kdy z důvodu uzavření restaurací a omezení rodinných sešlostí klesla spotřeba ryb. Rybáři tak nemohli založit nový chov.
Problém podle Nenada Budimoviće z Hospodářské komory Srbska působí také nedostatečná státní podpora v oblasti chovu ryb – stát např. vybírá vysoké poplatky za užívání vod a nekompenzuje ztráty způsobené jinými živočichy (kormoráni apod.). Proto celá řada rybářství utlumila činnost a některé velké rybníky se vysoušejí a předělávají na zemědělskou půdu.
Před přibližně 10 lety mělo Srbsko ještě 12 000 ha rybníků, nyní je v Srbsku v provozu jen 3 500 ha rybníků. Srbsko v roce 2021 vyprodukovalo v rybnících 5 470 tun ryb a kolem 2 350 tun ryb vylovili rybáři v otevřených vodách. Srbsko tak jenom za první tři měsíce tohoto roku dovezlo 6 400 tun ryb v hodnotě 18,5 milionu EUR, a z toho jenom dovoz kapra z Chorvatska byl v hodnotě 600 000 EUR.
Jaké nové typy letounů nabízejí tuzemští výrobci?
Kapr se aktuálně prodává v maloprodeji za cenu 6 EUR/kg. Dá se však očekávat, že z důvodu nedostatku této ryby na srbském trhu bude letos vyšší poptávka i po českých kaprech. Česká republika tradičně vyváží kapry i do Srbska, kde jsou velmi ceněni pro svou kvalitu a v Srbsku jsou populární i větší kusy, které české zákazníky tolik nezajímají. V roce 2021 se do Srbska z České republiky vyvezlo necelých 53 tun živých kaprů v hodnotě cca 3 milionů Kč a přibližně 7 tun mražených kaprů za necelý milion Kč.