V posledním čtvrtletí roku 2023 tato instituce registrovala 7 488 smluv o prodeji zemědělské půdy oproti 6 926 smlouvám za adekvátní období roku 2022. Celkově vzrostl v roce 2023 objem obchodů se zemědělskou půdou meziročně o 8 %, přičemž tržní hodnota vzrostla o 38 %.
Nejvíce se s půdou obchodovalo v autonomní oblasti Vojvodina na severu Srbska, kde je půda nejúrodnější. Nejvyšší cena za hektar zde dosáhla 35 100 EUR. Rozdíly v cenách půdy podle jednotlivých oblastí Srbska jsou obrovské. Na jihu Srbska se loni nejnižší cena pohybovala kolem 350 EUR/ha zemědělské půdy, naopak v úrodné severní části Srbska cena neklesla pod 3 500 EUR/ha, průměrná cena pak činila 17 400 EUR/ha.
ExportMag.cz: Odkaz Bati žije, exportéři zavádějí jeho systém vedení firmy
Velmi drahá je také zemědělská půda v okolí Bělehradu, hlavního města Srbska. Zde byla registrována nejvyšší cena 35 850 EUR/ha a nejnižší 1050 EUR/ha. Většina převodů půdy se uskutečňuje mezi domácími subjekty se srbským kapitálem.
Cizinci, a tudíž i čeští občané, nemohou zatím v Srbsku zemědělskou půdu nakupovat na své jméno, ale mohou zde vlastnit společnost, která pak jako srbský subjekt půdu vlastnit může. Tímto způsobem investují do zemědělské půdy například kanadské či slovinské firmy, ale také některé české společnosti.
České investice do podnikání v zemědělské výrobě jsou však v Srbsku zatím minimální. Srbsko je nicméně země s velmi dobrými podmínkami pro pěstování obilovin a dalších zemědělských plodin, a je proto možné, že se v budoucnosti situace změní a Srbsko se bude těšit většímu zájmu českých firem podnikajících v zemědělství.