V Srbsku začíná sezóna sběru malin

V Srbsku zahájili v druhé polovině června sběr malin, které jsou významným vývozním artiklem.

V loňském roce vyvezlo Srbsko mražené maliny za 426 milionů USD, což znamená druhé místo v rámci zemědělského vývozu hned po kukuřici, které se vyvezlo za 557 milionů USD.

Ilustrační fotografie

Na třetím místě je pak pšenice, které se v roce 2021 vyvezlo za 255 milionů USD. Očekává se, že letošní sklizeň malin bude cca o 30 % nižší než v loňském roce. Důvodem je nepříznivé počasí v uplynulém období, zvláště pak vydatný déšť a krupobití, které nedávno postihlo část malinových plantáží v západním Srbsku.

Aktuální výkupní cena malin je cca 3,6 EUR/kg. Neočekává se, že by nižší sklizeň způsobila výrazný růst ceny malin. Kvůli vysokým cenám se již dříve snížila o 30 % poptávka na trhu zemí EU, kam Srbsko svoji produkci především vyváží. Česká republika pravidelně mražené maliny dováží, v loňském roce bylo ze Srbska do ČR importováno 393 tun za cca 38 milionů Kč.

Autor: Vladimír Váňa, zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bělehradě. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Evropa | Srbsko | Zahraničí

Doporučujeme