V technologických závodech stále vedou Američané. Čína jim ale dýchá na záda

Spojené státy americké v současné době soupeří s Čínou hlavně na poli technologického pokroku. Američané sice stále jsou o krok napřed, avšak Čína může v některých oblastech svému západnímu konkurentovi brzy dýchat na záda.

V poslední době se technologický souboj Číny se USA projevuje hlavně v oblasti 5G sítí. Právě v té oblasti čínské firmy jako jsou Huawei a ZTE předehnaly celý západní svět. Američané vývoj znepokojoval, a proto se rozhodli přesvědčit své západní partnery, aby nepustili čínské firmy napojené na státní aparát k budování kritické infrastruktury.

Dochází tak k souboji ve veřejném prostoru, do kterého se zapojila například i Česká republika, když Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nedoporučil využití čínských technologií při výstavbě kritické infrastruktury. Zatím to však vypadá, že ne všechny západní země vyslyší volání USA. Zdá se, že Velká Británie nebo Německo nebudou čínské technologické firmy předem vyřazovat z výběrových řízení na budování 5G sítí.

Podle Adama Segala z think tanku Rada pro zahraniční vztahy žádná ze západních společností nemůže překonat čínské technologie 5G sítí V čem ale konkurovat mohou, je jejich využití. „Americké společnosti mohou dominovat aplikacím a službám založených na 5G technologii,“ napsal Segal. „To znamená soustředit větší pozornost na vývoj a inovace.“

Naopak dalšímu pro budoucnost potenciálně velmi důležitému oboru, kterým je umělá inteligence (AI), doposud kralují americké firmy i instituce a nezdá se, že by se tato situace měla v blízké budoucnosti změnit. Podle hodnocení společnosti CITI ze zkoumaných 48 zemí v oblasti AI jsou USA zdaleka na nejvyšší úrovni, přičemž pouze Čína má potenciál vytvořit v zemi takové podmínky, aby se mohla Američanům vyrovnat.

Například však v biotechnologickém odvětví se Čína už dokázala postupnými kroky přiblížit Američanům, kteří jsou dlouhodobě číslem jedna. Po letech, kdy čínské firmy byly označované jako „kopírovací,“ to vypadá, že právě Čína bude budoucím lídrem. S bohatnutím společnosti a tím i vyšší konzumaci léčiv se Čína také stala druhým největším trhem, právě hned po USA. V současné době Peking vydává na výzkum a vývoj inovací v oblasti biotechnologií kolem čtyř procent z celkového HDP. Pro srovnání ve Spojených státech to je kolem dvou procent HDP.

Všechny zmíněné oblasti jsou obsahem dlouhodobé vývojové strategie, která určuje směr klíčovým odvětvím v cestě za dokončením procesu, na jehož konci bude z Číny globální hráč číslo jedna. Strategie „Made in China 2025“ poskytuje čínským představitelům ambiciózní koncepční rámec.

Pokud se USA a jejich západní spojenci budou chtít v budoucnosti Číně vyrovnat, budou muset změnit způsob přemýšlení z krátkodobého na dlouhodobý, říká Michael Brown z amerického ministerstva obrany. „Orientace na kvartální vývoj neumožňuje vytyčit ambiciózní plány do daleké budoucnosti, které by určovaly směr. Pokud však západní státy budou chtít držet s Čínou krok, budou se muset k podobnému způsobu myšlení uchýlit,“ doplnil Brown.

Převzato z webu Euro.cz. Autor: Filip Zelenka

• Teritorium: Čína | Spojené státy americké

Doporučujeme