Ve Vietnamu je ohrožena produkce pepře

Vietnam produkuje celosvětově třetinu pepře a je bezkonkurenčně největším exportérem této komodity. Za jediný rok vyveze okolo 150 tisíc tun tohoto koření v hodnotě 27 miliard Kč.

Pěstování této tropické liány se věnují především zemědělci v provincii Binh Phuoc nedaleko Ho Či Minova města. Pepřovník černý je zde vysázen na cca 14 000 hektarech. Od roku 2018 se však místní zemědělci potýkají s odumíráním těchto rostlin. To přináší často již zadluženým pěstitelům velké škody.

Jen pobočka Státní banky Vietnamu (SBV) v provincii Binh Phuoc schválila úvěr 4 411 pěstitelům. Nyní ji situace přinutila restrukturovat dobu splácení a mírně snížit úroky o sumu odpovídající cca 8 mil. Kč. Úroky jsou ve Vietnamu vysoké, přibližně dvojnásobné v porovnání s Českou republikou.

Vysoké ceny pepře v posledních letech přesvědčily farmáře k rozšíření pěstování, a to i na nevhodné půdě bez jakéhokoli plánování. Nadměrné používání hnojiv způsobuje, že rostliny rychle degenerují a jsou náchylnější k nemocem.

Mnoho farmářů posekalo své kaučukovníky, kešu nebo kávovníky, aby zasadili pepř. Plocha využívaná k pěstování pepře se proto v posledních letech rapidně zvětšila a dosáhla 100 000 hektarů, čímž se dvojnásobně překročila plocha stanovená územním plánem Ministerstva zemědělství.

Autor: Luboš Marek, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Hanoji. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Vietnam | Zahraničí

Doporučujeme