Vědci v Japonsku použili sójovou složku k produkci rybích samiček

Týmu japonských vědců se podařilo vyprodukovat rybí samice sumce pomocí krmiva ze sójových bobů. Vývoj nové metody slibuje zvýšení efektivity produkce tohoto i dalších druhů ryb, jejichž samice jsou na trhu s potravinami cennější než samci.

Tým vědců z Ústavu pro výzkum akvakultury na univerzitě v Kindai v prefektuře Wakayama použil isoflavon, sloučeninu obsaženou v sóji podobnou samičím hormonům, k vyprodukování samic sumce. Tím že samice rostou rychleji než samci, se zvyšuje efektivita chovu a jsou pro komerční využití žádanější.

Samice sumců dorostou do požadované hmotnosti (minimálně 600 g) za šest až deset měsíců po vylíhnutí. Samci, kteří rostou pomaleji, jsou často vyřazeni. I když je známo, že podávání samičího pohlavního hormonu mění samce na samice, je tato metoda pro ryby k lidské spotřebě zakázána. Nyní vědci přišli s nápadem použít sójový isoflavon, který se komerčně prodává jako doplněk stravy.

Pokus byl proveden na sumcích umístěných do pěti různých nádrží. Jedna nádrž obsahovala běžnou vodu pro chov ryb, tří nádrže obsahovaly vodu o různé koncentraci chemické složky sójového isoflavonu a poslední nádrž obsahovala samičí hormon rozpuštěný ve vodě. Vědci drželi 150 plůdků v každé nádrži po dobu 15 dnů, než je přenesli do běžné vody na dobu do dovršení 150 dní věku.

Zatímco v nádrži s normální vodou se vytvořilo 68 % samic, ve vodě s genisteinem o koncentraci 100 mikrogramů na litr bylo 96 % samic. Roztok 400 mikrogramů genisteinu na litr vody obsahoval samičky ze 100 %, stejně jako poslední nádrž obsahující samičí pohlavní hormon.

Ačkoliv byl v experimentu použit jako reagent extrahovaný genistein, je i tato metoda při chovu ryb k lidské spotřebě zakázána. Vědci uvedli, že dále budou pokračovat ve výzkumu výkrmu sumců sójovými kaly obsahující isoflavon. Dalším jejich cílem bude zaměřit se na produkci samiček jesetera pro zefektivnění výroby kaviáru.

Autorka: Irena Leopoldová. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí

Doporučujeme