Na jednání byli dále přítomni prorektor pro vědu Askar Chikmetov, ředitel odboru vědy a výzkumu Serik Muchambetžanov a vedoucí oddělení atestace vědeckých pracovníků Renata Kudajbergenova. Velvyslance na jednání doprovodila ekonomická diplomatka Olga Kalinová. Cílem setkání s vedoucími pracovníky univerzity byla identifikace potenciálních oblastí vědecko-technologické spolupráce mezi zeměmi.
V úvodu setkání velvyslanec představil Českou republiku jako inovativní centrum, kde se úspěšně rozvíjí start-upy, technologická centra, vědecký a aplikovaný výzkum za podpory státních institucí. Prorektor Burkitbajev následně vysvětlil vývoj a aktuální stav vědeckého-výzkumného systému v Kazachstánu a nastínil perspektivní oblasti pro rozvoj bilaterální spolupráce. Velvyslanec následně navštívil moderní situační centrum na univerzitě, výzkumnou laboratoř Samsung a národní institut nanotechnologií v areálu KazNU.
Historicky v Kazachstánu existovala od druhé světové války Akademie věd, která se v 90. letech fakticky rozdělila na desítky institutů nejčastěji pod střechou největších kazachstánských univerzit. Česko-kazachstánská spolupráce mezi univerzitami a výzkumnými instituty se prozatím drží spíše na úrovni akademické mobility. Existují taktéž velké firemní celky často se zabývající těžbou a provádějící vlastní výzkum.
Na vládní úrovni je v Kazachstánu klasická věda a výzkum zaštítěny Ministerstvem školství a vědy, kdežto technologický vývoj a inovace nedávno vytvořeným Ministerstvem digitálního rozvoje, inovací a aerokosmického průmyslu. Cílem nového ministerstva je poskytování grantů, podpora start-upů a financování inovačních projektů v oblastech kosmického průmyslu, informační bezpečnosti, státních služeb a telekomunikací.
Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Nur-Sultanu (Kazachstán). Autorka: Olga Kalinová, ekonomická diplomatka.