Vědečtí diplomaté členských států EU navštívili Japonsko

Delegace vědeckých diplomatů z velvyslanectví členských států Evropské unie a Delegace EU v Tokiu navštívila Okinawský institut pro vědu a technologie (OIST), jedno z nejúspěšnějších výzkumných pracovišť v Japonsku.

Z Velvyslanectví ČR v Tokiu se zapojil ekonomický a vědecký diplomat Ondřej Svoboda. Delegace se v průběhu jednodenní návštěvy setkala s vedením OIST, se kterým především diskutovala možnosti mezinárodní vědecké spolupráce.

Ilustrační fotografie

V tomto kontextu panovala shoda na důležitosti zapojení Japonska jako přidružené země do unijního programu Horizon. Představeny byly také aktivity OIST v transferu technologií a rozvoji start upů, které by měly přispět rozvoji okinawské ekonomiky.

Následovaly prohlídky konkrétních laboratoří, které byly zaměřeny na laserové technologie, simulaci a zkoumání tajfunů a vliv globálního oteplování na mořský ekosystém.

ExportMag.cz: Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?

V rámci návštěvy také proběhl seminář, kdy přítomní diplomaté prezentovali možnosti bilaterální spolupráce. Ondřej Svoboda z pohledu České republiky mj. zmínil významné výzkumné infrastruktury, které se v ČR nachází, a existující možnosti financování v rámci programů V4 + Japonsko, nebo EIG Concert – Japan i nedávno proběhlé společné projekty financované TAČR a japonskou agenturou NEDO.

V závěru návštěvy došlo na setkání s českými vědci, jež na tomto prestižním japonském institutu, který také nabízí doktorské studijní programy zájemcům z celého světa, působí.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Tokiu (Japonsko).

• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme