Veřejnost může vybírat rodinnou firmu roku 2022

19. září začalo hlasování široké veřejnosti v soutěži Rodinná firma roku AMSP ČR. Ta navazuje na původní ročníky soutěže „Equa bank Rodinná firma roku“ po fúzi Equa bank s Raiffeisenbank, které od počátku realizovala Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Soutěž Rodinná firma roku AMSP ČR hledá inspirativní příběhy rodinných firem, které úspěšně překonaly mnohá úskalí v podnikání, zakládají si na dobrém jménu, čestném jednání a tradici firmy, kterou zamýšlejí zachovat prostřednictvím svých následníků i pro další generace. Hlasovat na www.rodinnafirmaroku.cz je možné od 19. září do 2. října 2022.

Ilustrační fotografie

Top 10 rodinných firem 2022

Vítězové jsou vyhlašováni ve dvou kategoriích: 

  • Malá firma (firmy do 50 zaměstnanců s obratem do 10 milionů eur)
  • Střední firma (firmy do 250 zaměstnanců s obratem do 50 milionů eur)

Z každé kategorie je rovněž porotou vybráno pět nejlepších firem a z této TOP desítky volí široká veřejnost svého vítěze v Ceně veřejnosti.

Vítězové Equa bank Rodinná firma roku 2021

Kategorie Malá firma

Co byly důležité milníky pro Vaši firmu? Jaké momenty byly pro Vás nejtěžší a jakých úspěchů si nejvíce vážíte?

RETAP s.r.o.

První milníkem bylo založení firmy v roce 1991. druhým milníkem byl začátek výroby krbových kachlových kamen a následně i výroba kachlí dalším důležitým milníkem byla výstavba nové výrobní haly neméně důležitým milníkem firmy byl začátek vývoje a výzkumu v oblasti nanotechnologie a spolupráce s TUL Liberec, Heyrovským ústavem, Akademií Věd ČR a VŠCHT Praha a s tím souvisí uspěšně dokončený projekt TAČR v roce 2016, kde byla výstupem nanočistička, která se dodnes ve firmě RETAP vyrábí i prodává a projekt byl oceněn i Inženýrskou asociací a další probíhající projekt na rekuperační jednotku. mezi jednotlivými milníky patří i udělení několika českých patentů a užitných vzorů.

Harrach gastro s.r.o.

  • postupný růst
  • odchod nerodinného společníka (1996)
  • zapojování a nástup syna (2004, 2009)
  • dlouhodobí zaměstnanci – rozrůstání rodiny (vnoučata) a naděje na kontinuitu
  • ocenění piva v různých soutěží

DECOLED s.r.o.

1997 – odvaha táty (Vítězslav Poláček st.) po 50 letech začít podnikat v netradičním oboru. Po neúspěšném podnikání zkusit něco dalšího a jiného. Bez podpory bank rozvinout podnikání a vydělat si na první nemovitost. Nákup za vlastní prostředky spolu s rekonstrukcí v roce 2012 a stěhování se do vlastních prostor v Dobrovízi – historický statek u pražského letiště. V roce 2012 se také připojila matka, bývalá učitelka odešla z vedoucí funkce z pražského gymnázia. Vítězslav Poláček ml. odjel v roce 2011 ve věku 23 let sám do Číny a navázal úspěšnou spolupráci s místními výrobci. V roce 2017 – nákup prvního areálu v Novém Strašecí – rozvoj vlastní výroby na ploše 30 000 m2, 4 haly. V roce 2021 nákup dalšího areálu v Novém Strašecí za 41 mil. CZK s potenciálem dalšího rozvoje za pomocí NRB (první přijatá dotace za celou dobu podnikání – příspěvek na úrok). Vážíme si ocenění ve Forbesu za nejhezčí výzdobu stromu na Staroměstském náměstí. Další ocenění za design.

Porcelánová výroba Mulier s.r.o.

Samotný nápad. To že jsme po 3 letech vývoje zjistili, že nás věc baví a může se líbit i ostatním. Přechod na moderní způsob modelování. Navýšení marketingového rozpočtu. Jinak je náš projekt tvořen spíše velkým množstvím malých kroků, které spojujeme v jeden celek.

MS ProTech s.r.o.

Nejzásadnějším milníkem pro naši firmu byla transformace z obchodní na výrobní společnost. Toto se událo téměř u zrodu našeho podnikání a takto jsme to i zamýšleli. Obchodní činnost nám pomohla vytvořit provozní kapitál, ukázat nás finančním institucím jako spolehlivého partnera a roztočit kola celé mašinerie. Protože jsme každý rok rostli a rosteme jak v objemech realizovaných zakázek, tak v množství zaměstnanců o desítky procent, je asi nejtěžším momentem zajistit udržitelnost celé společnosti a to jak z pohledu financování, tak z hlediska procesního řízení. Cítíme vysokou zodpovědnost za kvalitu výrobků, kterou dodáváme našim zákazníkům, takže jsme se rozhodli zavést management jakosti jako pilíř k udržení a zlepšování našich služeb. Jsem rád, že vysokou úroveň naší kvality potvrzují nejen pravidelné audity certifikační společnosti, ale i kontroly systému od renomovaných zákazníků u kterých jsme vedeni jako preferovaní přímí dodavatelé.

Kategorie Střední firma

Jak a kdy jste začínali?

HRDLIČKA spol. s r.o.

Společnost s ručením omezeným byla založena v roce 1991 otcem a synem. Avšak již v roce 1990 získal otec se synem první zakázky v Německu. V době, kdy byla společnost založena bylo otci již 61 let a synovi 27 let. Firma těžila z velkých zkušeností otce z oboru a z velké energie a odhodlanosti syna, společně se jim tak podařilo odvádět skvělou práci a v Německu a tuzemsku získávali další zakázky. Díky tomu se firma začala rozrůstat o další zaměstnance, o čemž se v době začátků pouze snilo. Nakonec společnost zažívala rychlý růst a postavila si své vlastní sídlo a rozšířila se o několik poboček. Postupem času otec začal svou aktivitu ve firmě omezovat a začalo to být vše na bedrech syna. Tomu rovněž ale začala pomáhat v řadě firemních oblastech i jako důležitý společník jeho manželka.

ALBA CR spol. s r.o.

Začátky firmy se datují zhruba od roku 1993, kdy se Milan Laube začal pohybovat v oboru nábytkářství a se svým tehdejším kamarádem začali prodávat nábytek. Po několika měsících se ale Milanův kamarád odpojil a on začal přemýšlet, kam podnikání posunout dál. Nechtěl být pouze přeprodejcem nábytku, chtěl mít kontrolu nad výrobním procesem a tvořit vlastní produkty. Proto se zaměřil na výrobu židlí. Aby zjistil, co vše výroba obnáší, jel se podívat do výroben tehdejších partnerů do Itálie, kde se začal o oboru pořádně učit a čerpal zkušenosti zavedených zahraničních firem. Po návratu zpět do ČR založil firmu Alba v roce 1996, která začala svou první výrobou židlí v Praze na Xaverově.

JELÍNEK – výroba nábytku s.r.o

Rodinnou tradici započal v roce 1897 Josef Volek. Jeho zaměření na kvalitní umělecký nábytek byl měřítkem pro kvalitní nábytek z Valašska. Jelikož měl 3 dcery, stal se jeho nástupcem Jindřich Jelínek po sňatku s jednou z dcer. Během jeho působení firma čítala okolo 45 zaměstnanců. Během komunistického režimu byla činnost firmy přerušena, neboť byl veškerý majetek zestátněn. Přesto Jindřichův syn Vlastimil Jelínek se nadále věnuje truhlářskému řemeslu v Praze, kam se odstěhoval. Vlastimil se bohužel nedožil převratu v roce 1989. Avšak po tomto roce se podařilo jeho 3 synům zrestituovat původní majetek – v té době už jenom starou, prázdnou zchátralou budovu. Píle a silná vůle napomáhala synům k vybudování stabilní nábytkářské firmy, která se dnes zaměřuje na nábytek z masivu a také na výrobu ortopedických lamelových

Pila Pasák a.s

Ihned po vysoké škole v roce 1991 jsem pracoval necelý rok jako praktikant v lesích, na panství v Murau, Rakousko u Karla Schwarzenberga. Od 2/1992 do 5/1993 jsem pracoval na oddělení odbytu jako referent u Jihočeských dřevařských závodů v Českých Budějovicích. V květnu 1993 jsem založil s.r.o a začal podnikat jako obchodní společnost s řezivem. V červenci 1994 jsem koupil od restituentů pilu v Plané nad Lužnicí kde jsem dodnes.

Vasky s.r.o.

Firmu Vasky jsem založil hned, jak mi bylo 18 let. Předtím už jsem vše několik měsíců připravoval, nafotil společně s kamarády fotky prvních párů Vasek a založil sociální sítě, přes které jsme ze začátku prodávali. Lidé si zkoušeli boty po kavárnách nebo u nás doma. Za našetřené peníze z kapesného a atletiky jsem nechal vyrobit e-shop a vybavil svou první kancelář v průmyslovém areálu Svit ve Zlíně. Svou cestu jsem měl vždy pečlivě naplánovanou, v pokoji ve mém rodném Fryštáku byste našli napsané citáty Tomáše Bati nebo vyvěšený časový plán na několik dalších let.

Hlasovat na www.rodinnafirmaroku.cz je možné do 2. října 2022

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme