Vertikální farmy v prodejnách japonských supermarketů

Sedm supermarketů v Tokiu si pěstuje některé bylinky a zeleninu na malých vertikálních farmách s LED osvětlením přímo v prodejně. Důvodem je snaha o snížení jednak nákladů na přepravu, skleníkových plynů ale i množství odpadu.

Vertikální farmy jsou vnitřní rostlinné farmy, v nichž jsou mladé výhonky pěstovány bez půdy v systému propojených regálů, v nichž cirkuluje živný roztok. Malé formy těchto farem byly instalovány v japonských supermarketech v lednu 2021 japonskou pobočkou nizozemské společnosti Infarm, která provozuje farmy převážně v Evropě a Severní Americe.

Ilustrační fotografie

Obchody si tak pěstují vlastní listovou zeleninu a bylinky jako salát, koriandr nebo bazalka ze sazenic z výrobní centrály přímo v Tokiu. Bylinky se sklízejí a prodávají zhruba po třech týdnech růstu za stabilní ceny, protože jejich pěstování není ovlivněno nepřízní počasí ani přítomností škůdců.

Údaje o stavu růstu zeleniny získané pomocí senzorů a kamer jsou sdíleny se zahraniční centrálou společnosti Infarm pomocí cloudového serveru. Jejich růst je na dálku nepřetržitě monitorován a pracovníci v Japonsku se o produkci starají dvakrát týdně včetně sklizně a vysazování nových sazenic.

V pobočce supermarketu Summit Gotanno v Tokiu jsou vertikální farmy umístěny hned vedle oddělení zeleniny a jejich produkty se prodávají přímo na místě. Supermarkety těší velký zájem zákazníků nejen o nákup natí a bylinek, ale i o samotné pěstování a sklizeň.

Autorka: Irena Leopoldová, zemědělská diplomat, velvyslanectví ČR v Tokiu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí

Doporučujeme