Více zelené elektřiny? Rozvoj obnovitelných zdrojů mají usnadnit akcelerační zóny

Povolení výstavby větrných farem, solárních parků včetně souvisejících akumulačních stanic má být v budoucnu jednodušší a rychlejší. Vláda chce umožnit vznik oblastí, kde bude jednodušší povolování výstavby obnovitelných zdrojů energie.

Fialova vláda v dubnu schválila usnesení, které Ministerstvo průmyslu a obchodu předložilo spolu s Ministerstvem životního prostředí a Ministerstvem pro místní rozvoj. Nyní rezorty určí, které konkrétní oblasti budou pro tato opatření nejvhodnější.

Ilustrační fotografie

Energetika postavená na obnovitelných zdrojích

„Vedle jádra bude naše energetika v budoucnosti stát na obnovitelných zdrojích. Proto je třeba zaměřit se na jejich rozvoj. My jsme již připravili novely, které přinesou sdílení elektřiny, zjednoduší povolávací řízení či zajistí efektivnější využívání elektřiny z obnovitelných zdrojů. Nyní jsme schválili usnesení, který umožní vznik takzvaných akceleračních zón. Jedná se o další krok, který povede k rozvoji obnovitelných zdrojů u nás,“ tvrdí ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

„V těchto zónách bude proces povolování rozvoje obnovitelných zdrojů jednodušší. Půjde o lokality, které mají vysoký potenciál generovat elektřinu s minimálním negativním dopadem na životní prostředí. Jde například o zničené plochy, průmyslové zóny či bývalé doly. Díky tomu budeme mít více energie z bezpečných zdrojů, snížíme své výdaje za elektřinu a přispějeme k ochraně životního prostředí,“ dodává Síkela.

Novela má zjednodušit povolovací řízení pro menší obnovitelné zdroje

Schválené usnesení vlády uvádí základní postup pro vymezování vhodných oblastí pro obnovitelné zdroje v jednotlivých nástrojích územního plánování a dělá první krok k tomuto vymezení, kterým je schválení návrhu na zpracování aktualizace Politiky územního rozvoje České republiky. Typy staveb, jejichž povolování bude v akceleračních zónách jednodušší, zahrnují zařízení pro výrobu energie z OZE, jako jsou solární parky nebo větrné farmy. Cílem je využít specifika každého území k maximálnímu zvýšení efektivity a produktivity obnovitelných zdrojů s minimálními negativními dopady.

Vymezování akceleračních zón bude dle významu jednotlivých zón zajišťovat stát, kraje a obce.  Zóny nebudou smět vzniknout v území soustavy NATURA 2000, v národních parcích a v 1. a 2. zóně chráněných krajinných oblastí. Při vymezování budou dále posuzovány i další veřejné zájmy, jako například v oblasti obrany státu.

Větrníků přibývá jen pomalu

Rozvoj větrné energetiky v Česku dosud stagnoval, ministři ale tvrdí, že chtějí najít takovou cestu, která umožní rozumnou výstavbu nových větrných elektráren respektující energetické potřeby státu i zájmy místních obyvatel.

Je pro mě naprosto zásadní najít rovnováhu mezi podporou obnovitelných zdrojů a krajinným rázem tak, aby jej větrné elektrárny nenarušovaly a nebyly ve střetu s ochranou životního prostředí. Mapujeme českou krajinu na základě zhruba 60 různých map omezení, řešíme všechny nárazníkové zóny, abychom byli v souladu s ochranou přírody a krajiny, politikou územního rozvoje České republiky, dopravními stavbami a dalšími omezeními,“ sděluje ministr životního prostředí Petr Hladík.

Ondřej Doležal: Komunitní energetice se v Česku zatím nedaří

„S obcemi i kraji vše projednáváme a chceme nastavit jasná a transparentní pravidla. Pro obce nebo místní komunity jsou pak akcelerační zóny a větrné elektrárny možností zapojit se do připravovaného konceptu komunitní energetiky a přímo využít elektřinu vyrobenou blízko jejich domovů,“ dodává ministr. 

Změny pravidel v těchto územích se týkají zejména urychlení a zjednodušení povolovacích procesů pro projekty obnovitelných zdrojů energie. A to včetně zjednodušeného posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), to vše za předpokladu, že projekty splňují specifické podmínky stanovené pro dané oblasti.

Povolení u obnovitelných zdrojů by měla být schvalována rychleji

Povolovací postup u projektů týkajících se energie z obnovitelných zdrojů v oblastech vhodných pro zrychlené zavádění OZE nepřekročí dvanáct měsíců. Povolovací postupy pro modernizaci zařízení na výrobu energie, pro nová zařízení s elektrickou kapacitou nižší než 150 kW, pro skladování energie na stejném místě, včetně energetických a tepelných zařízení, i pro jejich připojení k soustavě ve vhodných oblastech nesmějí překročit šest měsíců.

U projektů, které se nacházejí mimo oblasti vhodné pro zrychlené zavádění obnovitelných zdrojů energie, nesmí povolovací proces překročit dva roky.

Česko podporuje výstavbu obnovitelných zdrojů jako klíčového pilíře rozvoje moderní energetiky

„Usnesení navazuje na schválení nového stavebního zákona a právě dokončovanou digitalizaci stavebního řízení, které připravily podmínky pro rychlé, přehledné a pro občany komfortní povolování staveb. Vláda dokazuje, že bere závazky z programového prohlášení vážně a myslí na budoucnost české energetiky. Navíc se ukazuje, že lze zrychlovat povolovací procesy, aniž by to muselo být na úkor veřejných zájmů nebo místních obyvatel,“ říká místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. 

Na určování vhodných oblastí pro akcelerační zóny a schvalování konkrétních projektů (u obnovitelných zdrojů) budou spolupracovat státní orgány, místní samosprávy a místní veřejnost. Proces zahrne i veřejné projednání a posouzení veřejných připomínek. 

„To zajišťuje, že rozhodnutí budou reflektovat jak strategické cíle státu v oblasti obnovitelné energie, tak i potřeby a očekávání obyvatel dotčených území,“ přesvědčuje ministr Síkela.

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme