Vídeň a Štýrský Hradec patří mezi motoristicky nejpřívětivější města světa

Osobních aut neustále přibývá a doprava v ranních a odpoledních špičkách často kolabuje. Které město je nejvhodnější pro řidiče automobilů?

Čím dál častěji se začínají ozývat názory na omezení soukromé dopravy v centrech městech ve prospěch veřejné dopravy. Čím dál častěji je také řešena otázka samotných pohonných hmot. 
Situace nenechala spát internetového maloobchodníka s automobilovými součástkami zvaného Mister Auto. Údaje o infrastruktuře, bezpečnosti, nákladech a chování při řízení shrnul do indexu „Driving City Index“. 
Z dat vyplynulo, že nejlepším městem pro řidiče je kanadské Calgary, naopak nejobtížnější to mají řidiči v Mumbaí. Štýrský Hradec se celosvětově umístil na 15. místě a Vídeň obsadila 17. příčku. Dobře se umístila také města v Porýní a Porúří a ta ve Švýcarsku. Praha zaujala 55. pozici. 
Index srovnává 100 světových měst podle 15 faktorů, např. počet aut na obyvatele, kvalita ovzduší, průměrné stáří vozidla, cena za 2 hodiny parkování, cena paliva za litr, počet úmrtí na 100 000 obyvatel atd. Ve Vídni se za 2 hodiny parkování zaplatí v průměru 7,21 Euro a litr pohonných hmot stojí kolem 1,24 Euro. 
Podle souhrnné tabulky můžeme říct, že nejlepší města pro řidiče automobilů jsou v západní a severní Evropě. Vídeň se v evropském žebříčku umístila 11. a Štýrský Hradec 9.
Zdroj: derStandard
Zpracoval kolektiv autorů zahraniční kanceláře CzechTrade Vídeň

• Teritorium: Rakousko

Doporučujeme