Vídeň láká klimatické inovátory z celého světa

Až tři miliony eur čekají od dubna na vídeňské i světové podniky, které navrhnou účinná řešení pro boj s klimatickou krizí v městském prostředí.

Cílem vídeňského magistrátu je získat nové know-how, rozvinout konkrétní projekty a oživit místní ekonomiku. Každý z vybraných projektů může získat až půl milionu eur.

Letecký pohled na Belvedere a hlavní nádraží ve Vídni. Foto: Stadt Wien – Christian Fürthner

Rakouské hlavní město spustí v dubnu unikátní dotační program na ochranu klimatu. Magistrát společně s Hospodářskou agenturou města Vídně vyčlenil tři miliony eur, o které se mohou ucházet společnosti z Vídně i celého světa. Uchazeči budou vyvíjet řešení pro boj se změnou klimatu, a to se speciálním důrazem na situaci ve městech. Vídeň tím chce získat novou inspiraci a zkušenosti a prostřednictvím konkrétních projektů také rozšířit řady místních podniků o další mezinárodní firmy či startupy. Vídeňským společnostem se díky tomu také otevře šance navázat nové nadnárodní spolupráce. Aktivity zaměřené na globálně citlivé téma navíc podle zástupců města přinesou i nová pracovní místa. Každý z vybraných projektů může získat až půl milionu eur.

„Náš nový podpůrný program pro ochranu klimatu vypisujeme celosvětově. Ke klimatu přistupujeme aktivně a chceme pomoci firmám, aby ve Vídni realizovaly ukázkové projekty – nejen pro naše město, ale pro všechna města na světě,“ doplnil ekonomický radní Peter Hanke. Podle vídeňské radnice se navíc jedná o světově první klimatický balíček v takové podobě.

Vedle připravovaného inovačního klimaprogramu přichystalo město ve spolupráci s hospodářskou agenturou i další dotační programy. Mnohé z nich se také dotýkají otázek udržitelnosti, které chce Vídeň přednostně podporovat. Na podporu místního hospodářství letos rakouská metropole vyčlenila 68 milionů eur. Už v lednu také zástupci radnice oznámili, že do roku 2040 chtějí dosáhnout uhlíkové neutrality.

Redakčně upravená tisková zpráva Zahraniční kanceláře města Vídně

• Teritorium: Evropa | Rakousko | Zahraničí
• Témata: Inovace a byznys

Doporučujeme