Vietnam investuje do pěstování ženšenu

Dne 15. června pořádalo Ministerstvo zemědělství VSR seminář pro vytvoření programu pěstování a zpracování ženšenu ve Vietnamu do roku 2030 s výhledem do roku 2045.

Program má šest dílčích projektů: i) výzkum, hodnocení a zónování ženšenu; ii) rozvoj zpracování koncentrovaného ženšenu; iii) výzkum, vývoj a výběr odrůd; iv) podpora udržitelného zpracovávání a obchodování s produkty vietnamského ženšenu; v) branding, podpora obchodu; vi) rozvoj infrastruktury oblastí pěstování ženšenu v souvislosti s infrastrukturou etnických menšin a horských oblastí. Odhadované investice jsou 70 mld. Kč.

Ilustrační obrázek

Ženšen je velmi cenná rostlina a díky svým blahodárným účinkům – zejména posílení hladiny testosteronu, je v Asii extrémně oblíbený. Mezi premianty patří korejský červený ženšen. Hornaté regiony Vietnamu (zejména provincie Quang Nam a Kon Tum) pěstují odrůdu ženšenu Ngoc Linh na celkové ploše asi 6 000 ha.

Do roku 2030 by mělo být ve Vietnamu přibližně 200 000 hektarů přírodního ženšenu v provinciích Quang Nam, Kon Tum, Gia Lai, Lam Dong, Nghe An, Lai Chau a Lao Cai. Při plánované rozloze ženšenu v roce 2030 bude výnos mezi 500 a 700 tunami.

Aktuálně existuje ve Vietnamu pět podniků na zpracování ženšenu, které splňují požadavky GMP.

Náměstek ministra zemědělství a rozvoje venkova Le Quoc Doanh řekl, že je důležité chránit genetický zdroj původní odrůdy ženšenu Ngoc Linh bez hybridizace. Vytvořit digitalizovaný a kódovaný biologický a právní záznam pro národní značku ženšenu Ngoc Linh. Identifikace původu a kvality Ngoc Linh však mělo za následek i to, že se na trhu objevilo několik plagiátů těchto ženšenových produktů.

Autor: Luboš Marek, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Hanoji. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Vietnam | Zahraničí

Doporučujeme