Přestože Vietnam nepatří mezi tradiční kosmické velmoci, jeho ambice a pokroky v oblasti družicových technologií, dálkového průzkumu Země a vesmírného výzkumu svědčí o rostoucím významu tohoto odvětví pro zemi i celý region jihovýchodní Asie.
Klíčovým hráčem na tomto poli je především vesmírné centrum Vietnam Space Center (VNSC), které spadá pod Vietnamskou akademii věd a technologií. Centrum stojí za vývojem a provozem prvních místních družic, včetně mikro a nanosatelitů, jako jsou VNREDSat-1, PicoDragon, anebo nejnovější plánovaný LOTUSat-1. Vietnam plánuje vypustit LOTUSat-1, první vlastní satelit, již v tomto roce. Jde o satelit vyvinutý ve spolupráci s japonskou agenturou Japan Aerospace Exploration Agency (JAEA). Jak Vietnam, tak Japonsko budou čerpat z dat, která tento satelit přinese.
ExportMag.cz: Firmy v letecké a kosmickém průmyslu spojily síly v exportní alianci
Vietnamská strategie pro vesmír se zaměřuje na využití technologií v oblastech s přímým dopadem na ekonomiku a bezpečnost – například v dálkovém průzkumu Země, predikci přírodních katastrof, monitorování životního prostředí a přesném zemědělství. Navzdory rychlému rozvoji však Vietnam stále čelí technologickým a kapacitním omezením, která jej vedou k aktivnímu hledání zahraničních partnerství. Česko se svými zkušenostmi v oblasti satelitních komponentů, pozemních systémů, softwarů a datové infrastruktury zde může sehrát významnou roli.
Digitální Vietnam ze satelitu – iniciativa LEO
Cílem Iniciativy LEO (Low Earth Orbit) je zvýšení digitální dostupnosti pro obyvatele venkovských a odlehlých oblastí a posílení technologické soběstačnosti Vietnamu v oblasti družicové komunikace, dálkového průzkumu Země a krizového řízení.
Na konci letošního února vietnamské Ministerstvo informatiky a komunikací schválilo pilotní program, který umožňuje vstup zahraničních investorů do odvětví LEO satelitních telekomunikačních služeb. Tento program je zásadní především tím, že umožňuje 100% zahraniční vlastnictví firem působících v této oblasti, a to bez omezení výše kapitálových podílů. To je výsada, kterou doposud získal pouze projekt Starlink od společnosti SpaceX.
Podmínkou ale zůstává dodržení bezpečnostních a regulačních požadavků vietnamského právního rámce, zejména povinnost uchovávat přenášená data na území Vietnamu a zřízení pozemních stanic (gateways), které zajistí technologickou suverenitu (a budou pod kontrolou vietnamského ministerstva veřejné bezpečnosti).
Nabízí se zde hned několik příležitostí, kde by mohly české firmy investovat či nabídnout své produkty a know-how. Ty spočívají například v provozu satelitních telekomunikačních služeb (zabezpečená komunikace, jež bude přenášet data z LEO satelitů do velitelských center a naopak, pokrytí 5G, 6G sítí a dovoz a instalace optických kabelů), výstavbě datových center, nebo technologickém partnerství v oblasti výzkumu a vývoje. Vzhledem k rostoucímu zájmu o vesmírné technologie v regionu jihovýchodní Asie a strategickému postavení Vietnamu jako technologického centra regionu představuje tato oblast zajímavý prostor pro inovace i komerční expanzi.
Infrastruktura na zemi i ve vesmíru
Vietnam plánuje rozšířit svou síť pro řízení družic a příjem dat, například v rámci programu LOTUSat. To by mohlo představovat zajímavou příležitost pro české firmy, které mají zkušenosti s výstavbou a provozem pozemních řídicích stanic, ale i celými centry na řízení vesmírného programu, přenosovými technologiemi i bezpečnostními systémy.
Dále by mohly české společnosti, které se specializují na telekomunikační technologie, dodávat anténní systémy, rádiové komunikační vybavení a zabezpečené linky pro přenos dat mezi satelity a pozemními stanicemi.
Další možností je vývoj a instalace IT a datových center, která budou zajišťovat zpracování, analýzu a uchovávání dat získaných ze satelitů (ačkoliv budou data pod správou vietnamské strany). Poptávka bude jistě také po datové infrastruktuře a úložištích dat, cloudových službách nebo systémech pro zálohování kritických informací. Sféra ochrany dat se zde také jednoznačně nabízí.
Lidský kapitál: z laboratoří až na oběžnou dráhu
Rozvoj vesmírného sektoru ve Vietnamu je podporován investicemi do vzdělávání a lidského kapitálu. Vietnam National Space Center (VNSC) spolupracuje s univerzitami, jako je University of Science and Technology of Hanoi, na vývoji vzdělávacích programů v oblasti vesmírných technologií. V rámci této spolupráce byly vyškoleny desítky inženýrů, kteří se podíleli na vývoji satelitů jako MicroDragon a NanoDragon.
Spolupráce českých univerzit a výzkumných institucí (například ČVUT, VZLÚ, AV ČR) s vietnamskými partnery na vývoji experimentálních satelitů nebo v oblasti vývoje senzorů by mohla nabídnout značný potenciál pro společné projekty. České univerzity nabízející letní školy, joint-degree programy nebo hostování vietnamských Ph.D. studentů v oblastech kosmického inženýrství by se mohly stát velmi atraktivními partnery pro vietnamské protějšky.
Vietnam se pomalu, ale jistě stává jedním z rozvíjejících se vesmírných hráčů v jihovýchodní Asii. Jeho ambiciózní programy, podpořené strategickými partnerstvími a rostoucím důrazem na soběstačnost, představují prostor nejen pro technologický pokrok, ale i pro mezinárodní spolupráci. České firmy a výzkumné instituce by mohly být u budování nové generace vesmírných řešení. A co je možná nejzajímavější, ve Vietnamu se o vesmír začínají zajímat i ti nejmladší.