Vietnam nakoupí česká letadla L-39NG

Český obranný průmysl zaznamenal další historický úspěch ve Vietnamu. Vietnamské ministerstvo obrany nakoupí 12 cvičných proudových letadel L-39NG od Aera Vodochody. Zakázku v hodnotě několika miliard korun získala firma Omnipol, která je strategickým partnerem českého výrobce letadel.

Po více jak pět let trvajících jednáních se firmě Omnipol podařilo uzavřít s vietnamským ministerstvem obrany kontrakt na dodávku dvanácti kusů letounů L-39NG. Z hlediska objemu představuje tento kontrakt vůbec největší zakázku v moderní historii česko-vietnamské obranně průmyslové spolupráce. Také z pohledu celého českého obranného průmyslu jde o jednu z největších zakázek v posledních letech.

Vedení firmy Omnipol označuje tuto zakázku za významný milník ve vývoji a výrobě nové generace proudových letounů L-39. Dle prezidenta Omnipolu Jiřího Podpěry přinese „kombinace moderních cvičných letounů L-39NG a vysoká profesionalita vzdušných sil Vietnamu další prohloubení a vzájemný rozvoj vztahů mezi Českou republikou a Vietnamem.“

Uzavřená smlouva nezahrnuje pouze dodávku samotných letadel, ale také veškerých dalších komponent potřebných pro výcvik pilotů. Omnipol by měl ve Vietnamu vybudovat komplexní letecký výcvikový systém, který bude kromě dodávek L-39NG obsahovat také školení vietnamských pilotů, instruktorů a členů pozemní obsluhy, dodávky náhradních dílů, vybudování provozního a logistického zázemí a dodávky specializovaných letištních systémů. Vzhledem k tomu, že samotná výroba letadel zabere až 30 měsíců, první hotové letouny by měly být do Vietnamu dodány v roce 2023. Na výrobě letadel se bude kromě samotného Aera podílet také řada dalších českých subdodavatelů. 

Na rozhodnutí vietnamského ministerstva obrany nakoupit pro své letectvo výcviková letadla právě z České republiky se zcela jistě podepsaly především dobré zkušenosti vietnamských armádních pilotů s českými stroji L-39C, které ČR dodala do Vietnamu již v 80. letech. Prakticky všichni piloti vietnamských nadzvukových stíhaček prodělali svůj základní výcvik na českých podzvukových proudových letounech L-39C. Svou roli nepochybně sehrály také celkové vynikající vztahy mezi oběma zeměmi a dlouhá tradice spolupráce v obranném průmyslu. Zakázka měla kromě jiného vytrvalou podporu české vlády a všech nejvyšších českých ústavních činitelů, kteří v posledních pěti letech jednali se svými vietnamskými protějšky. 

Podpoře spolupráce v obranném průmyslu, která je jednou z nosných oblastí česko-vietnamských vztahů, se samozřejmě dlouhodobě věnuje i české velvyslanectví v Hanoji. Povědomí o českých obranných technologiích a úzké vztahy českých firem s vietnamskými ozbrojenými složkami pomáhají budovat například pravidelné podnikatelské mise českého obranného průmyslu ve Vietnamu organizované v rámci projektů na podporu ekonomické diplomacie a další společné propagační akce pořádané českým velvyslanectvím ve spolupráci s vietnamským ministerstvem obrany.  

Kontrakt na dodávku 12 ks  L-39NG je už druhou velkou zakázkou českého obranného průmyslu ve Vietnamu v posledních třech letech. V letech 2018–2019 Česká republika do Vietnamu dodala pasivní sledovací systémy nové generace VERA-NG v hodnotě několika desítek milionů dolarů.  

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Hanoji (Vietnam). Autor: David Jarkulisch, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Asie | Vietnam | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Letecký průmysl | Obranný průmysl

Doporučujeme