Vietnam vítězem obchodní války mezi USA a Čínou

Obchodní válka mezi Čínou a Amerikou je špatnou zprávou pro celou světovou ekonomiku, některým státům ale může přinášet i nečekané příležitosti. Patří mezi ně Vietnam. Vývoz z této hospodářsky posilující země jihovýchodní Asie do USA zaznamenává v posledním roce rekordní nárůst. A do Vietnamu se z Číny přesouvá řada významných investorů.Ekonomičtí analytici označují Vietnam za jednoho z největších vítězů obchodní konfrontace mezi globálními velmocemi. Rostoucí význam Vietnamu v zahraničním obchodě USA může být signálem také pro české investory, kteří hledají vhodnou výrobní destinaci pro následný export výrobků na americký trh.

Podle analýzy japonské investiční banky Nomura se vietnamský export do Spojených států díky americkým clům na čínské zboží zvýšil za poslední rok téměř o 8 procent vietnamského hrubého domácího produktu. Mezi zeměmi, které z obchodní války mezi USA a Čínou nejvíce profitují, je Vietnam podle ekonomů japonské investiční banky absolutním vítězem. Na druhém místě pak s odstupem skončil Tchaj-wan (nárůst exportu o 2,1 % HDP), následovaný Malajsií (1,5 % HDP) a Chile (1,3 % HDP).

V roce 2018 dosáhl vietnamský přebytek v obchodu se Spojenými státy rekordních 40 miliard dolarů a jen za prvních pět měsíců tohoto roku vzrostl ve srovnání se stejným obdobím minulého roku o dalších 43 procent na 22 miliard dolarů. Pozitivní dopad je možné pozorovat především v exportu elektroniky. Vývoz mobilních telefonů se téměř zdvojnásobil a vývoz počítačů posílil o 79 procent.

Obchodní válka mezi USA a Čínou urychluje také proces přesunu investorů do Vietnamu, který probíhá už zhruba posledních pět let. Dosud byl hlavním motivem přesunu pracovně náročných odvětví rostoucí mzdový diferenciál mezi Čínou a Vietnamem. Nyní mají investoři pro volbu slibně nastupující ekonomiky jihovýchodní Asie další důvod. Objevují se dokonce zprávy, že i někteří výrobci v Číně již označují své výrobky jako „Made in Vietnam“, aby se vyhnuli americkým sankcím.

Hrozba americké odvety

Na druhou stranu se ale množí také obavy z možných „odvetných“ kroků proti Vietnamu, zejména po sérii nedávných negativních výroků prezidenta Trumpa na adresu vietnamských exportérů. Na žebříčku zemí, se kterými mají USA největší obchodní deficit, patří Vietnamu páté místo za Čínou, Mexikem, Japonskem a Německem.

Nárůst amerického deficitu v obchodu s Vietnamem už přinutil americkou administrativu přijmout alespoň několik symbolických výhružných opatření. Spojené státy zařadily Vietnam na seznam možných měnových manipulátorů a v červenci uvalily cla na dovoz vietnamské oceli ve výši 456 %.

Hlavním důvodem pro uvalení cel byla praxe vietnamských vývozců, kteří dováželi ocel z Číny a po mírném přepracování tuto ocel deklarovali jako vyrobenou ve Vietnamu, čímž obcházeli americké obchodní sankce vůči Číně. Ocel však představuje pouhá 2 procenta celkového vietnamského exportu a v tuto chvíli neexistují žádné náznaky, že by Američané chtěli omezit vývoz hlavních vietnamských exportních produktů, který jsou elektronika, obuv, textil nebo ryby.

Vietnamská vláda má navíc zájem se Spojenými státy v otázkách podpory obchodu úzce spolupracovat. V reakci na rostoucí tlak americké administrativy přislíbila snížit rostoucí přebytek v obchodu s USA prostřednictvím větších nákupů amerických produktů. Vietnamská strana se například zavázala k nákupům Boeingů, amerických energetických produktů nebo zbraňových systémů.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Hanoji (Vietnam). Autor: David Jarkulisch, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Asie | Vietnam | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Služby

Doporučujeme