Podle dubnového průzkumu vládního Výboru pro rozvoj soukromého sektoru plánuje více než 80 % podniků do konce roku 2023 utlumit nebo ukončit činnost.
Podniky potřebují hlavně lepší přístup k půjčkám s nízkým úrokem, aby přežily probíhající ekonomické problémy, které doléhají na Vietnam ve formě poklesu zahraniční i tuzemské poptávky.
Vietnam zatím není nastavený na podporu soukromého sektoru, což doléhá zejména na zemědělství, které zaměstnává většinu obyvatel. Až do pandemie covidu-19 ekonomika Vietnamu rychle rostla a firmy byly a dosud jsou spíše předmětem vykořisťování. Povinností jsou stálé platby za token k vedení účetnictví na portálu finančního úřadu, platby za možnost vydávat faktury, zpoplatněné přidělování čárových kódů na výrobky, každoroční minimální daň, kontroly spojené s korupcí apod.
ExportMag.cz: Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?
Dalším aktuálním problémem je nedostupnost financí. Ukazuje se, že toxické půjčky místních bank jsou daleko četnější, než se dosud uvádělo a Státní banka Vietnamu (SBV) razantně zpřísnila další půjčování, což je obecně vnímáno spíše jako vzkaz „stop půjčkám“. Problémem jsou i tradičně vysoké úroky ve výši 12–14 %.
Brzdou pro výrobní a agrární sektor bylo období spekulací s pozemky a nemovitostmi všeho druhu (včetně zemědělské půdy), které bylo ve Vietnamu srovnatelné s fenoménem kryptoměn. Vše vyvrcholilo v minulém roce dražbou pozemků v Thu Thiem v Ho Či Minově Městě, kde pronájem na 50 let přesáhl cenu 1 mil. USD/m². K transakci nakonec nedošlo a od té doby probíhá v oblasti nemovitostí určitá normalizace.
V reakci na ekonomickou situaci navrhl Výbor pro rozvoj soukromého sektoru vydání úvěrového balíčku pro klíčová odvětví a pro malé a střední podniky. Firmy lobují za prodloužení slevy na dani z přidané hodnoty o 2 % do konce roku 2025. Ze strany firem zazněl také požadavek, aby nebyly kontrolovány více než jednou ročně, neměla by na ně být kladena další daňová a administrativní zátěž a jejich obchodní aktivity a vztahy by neměly být „kriminalizovány“.
Nguyen Manh Hung, člen hospodářského výboru Národního shromáždění, uvedl, že výbor navrhl, aby SBV snížila strop úvěrů, který je nyní na 14 % a aby podpořila poskytování úvěrů.
Pro záchranu podniků je klíčové financování, ale těžko dostupné úvěry s úrokovými sazbami nad 10 % snižují šanci podnikatelů udržet své společnosti nad vodou. Zahraniční firmy, které mají zajištěné financování, tak mají nyní ve Vietnamu výrazně lepší vyjednávací pozici.