Vietnamské podniky volají po vládní pomoci uprostřed ekonomických problémů

Podle Generálního statistického úřadu Vietnamu pozastavilo během prvních pěti měsíců letošního roku činnost více než 88 000 vietnamských podniků.

Podle dubnového průzkumu vládního Výboru pro rozvoj soukromého sektoru plánuje více než 80 % podniků do konce roku 2023 utlumit nebo ukončit činnost.

Ilustrační fotografie

Podniky potřebují hlavně lepší přístup k půjčkám s nízkým úrokem, aby přežily probíhající ekonomické problémy, které doléhají na Vietnam ve formě poklesu zahraniční i tuzemské poptávky.

Vietnam zatím není nastavený na podporu soukromého sektoru, což doléhá zejména na zemědělství, které zaměstnává většinu obyvatel. Až do pandemie covidu-19 ekonomika Vietnamu rychle rostla a firmy byly a dosud jsou spíše předmětem vykořisťování. Povinností jsou stálé platby za token k vedení účetnictví na portálu finančního úřadu, platby za možnost vydávat faktury, zpoplatněné přidělování čárových kódů na výrobky, každoroční minimální daň, kontroly spojené s korupcí apod.

ExportMag.cz: Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?

Dalším aktuálním problémem je nedostupnost financí. Ukazuje se, že toxické půjčky místních bank jsou daleko četnější, než se dosud uvádělo a Státní banka Vietnamu (SBV) razantně zpřísnila další půjčování, což je obecně vnímáno spíše jako vzkaz „stop půjčkám“. Problémem jsou i tradičně vysoké úroky ve výši 12–14 %.

Brzdou pro výrobní a agrární sektor bylo období spekulací s pozemky a nemovitostmi všeho druhu (včetně zemědělské půdy), které bylo ve Vietnamu srovnatelné s fenoménem kryptoměn. Vše vyvrcholilo v minulém roce dražbou pozemků v Thu Thiem v Ho Či Minově Městě, kde pronájem na 50 let přesáhl cenu 1 mil. USD/m². K transakci nakonec nedošlo a od té doby probíhá v oblasti nemovitostí určitá normalizace.

V reakci na ekonomickou situaci navrhl Výbor pro rozvoj soukromého sektoru vydání úvěrového balíčku pro klíčová odvětví a pro malé a střední podniky. Firmy lobují za prodloužení slevy na dani z přidané hodnoty o 2 % do konce roku 2025. Ze strany firem zazněl také požadavek, aby nebyly kontrolovány více než jednou ročně, neměla by na ně být kladena další daňová a administrativní zátěž a jejich obchodní aktivity a vztahy by neměly být „kriminalizovány“.

Nguyen Manh Hung, člen hospodářského výboru Národního shromáždění, uvedl, že výbor navrhl, aby SBV snížila strop úvěrů, který je nyní na 14 % a aby podpořila poskytování úvěrů.

Pro záchranu podniků je klíčové financování, ale těžko dostupné úvěry s úrokovými sazbami nad 10 % snižují šanci podnikatelů udržet své společnosti nad vodou. Zahraniční firmy, které mají zajištěné financování, tak mají nyní ve Vietnamu výrazně lepší vyjednávací pozici.

Autor: Luboš Marek, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Hanoji. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Vietnam | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obchod

Doporučujeme