Vietnamský krmivářský průmysl požaduje snížení dovozních cel na suroviny

Úřad vlády VSR zaslal ministerstvu financí návrh Vietnamské asociace pro krmiva, který požaduje snížení dovozního cla na sójový šrot z 2 % na 0 %.

Cílem je podpora místního krmivářského průmyslu. Ministerstvo financí bylo pověřeno posouzením návrhu asociace a rozhodnutím v souladu s legislativou.

Ilustrační fotografie

V prosinci r. 2022 bylo dovozní clo na pšenici sníženo z 3 % na 0 % a na kukuřici z 5 % na 2 %. Koncem února proto zaslala Vietnamská asociace pro krmiva petici za snížení dovozního cla také na sójový šrot.

Sójový šrot je důležitou surovinou např. v receptuře na výrobu otrub pro prasata a při poměrně vysoké ceně na trhu je na sójový šrot uvaleno navíc i clo. Zachování 2% dovozního cla na sójový šrot by podle asociace vyhnalo ceny krmiv na historická maxima a vedlo k dalším problémům.

Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?

Vysoké ceny krmiv mají ve Vietnamu za následek prudký úbytek drobných chovatelů. Například dodávky kuřat z malých provozoven dnes tvoří jen asi 10–15 %, zbytek je z velkých podniků. Vietnam je na importu krmiv a surovin pro výrobu krmiv závislý téměř ze 70 %. Nejvíce krmiv a surovin pro jejich výrobu se dováží ze vzdálené Argentiny, USA a Brazílie. Největšími místními výrobci krmiv jsou zahraniční korporace CP, Cargill, Japha a De Heus.

Autor: Luboš Marek, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Hanoji. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Vietnam | Zahraničí

Doporučujeme