Vietnamský mlékárenský podnik plánuje další expanzi na Filipíny

Mlékárenský gigant Vinamilk patří mezi nejúspěšnější firmy ve Vietnamu, přičemž loni zvýšil hodnotu své značky na 2,8 mld. USD, což je nárůst o osmnáct procent oproti roku 2021.

Společnost se stala šestou největší mlékárenskou značkou na světě (dle Brand Finance) a udržela si pozici v žebříčku čtyřiceti největších mlékáren na světě podle příjmů.

Ilustrační fotografie

V zahraničí má Vinamilk 100% vlastněný podnik Angkormilk v Kambodži, dceřinou společnost Driftwood v USA a Lao-Jagro Development v Laosu. Dále společný podnik Del Monte – Vinamilk na Filipínách. Ve spolupráci s místním partnerem bude mlékárenský gigant Vinamilk exportovat své produkty na Filipíny a do budoucna plánuje na Filipínách výstavbu farem a mlékárny. Filipíny jsou však na rozdíl od zaostalé sousední Kambodži nebo Laosu poměrně vzdáleným trhem, přibližně jako z Prahy na sever Afriky.

Na nedávné výroční valné hromadě akcionářů společnosti (20 let od privatizace v r. 2003) se vyhodnotily hospodářské výsledky, vytyčily plány a odsouhlasilo vyplacení dividend. Nutno poznamenat, že tuzemští akcionáři velkých vietnamských firem jsou veřejnosti vesměs neznámí.

ExportMag.cz: Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě

Vinamilk plánuje v r. 2023 zvýšit tržby o 5,5 % na 63 mil. Kč a udržet hrubý zisk na 10 mil. Kč stejně jako v r. 2022. Společnost udržuje vysokou úroveň hotovostních dividend pro akcionáře a v r. 2022 vyplatila celkem 8 mil. Kč (94 % zisku po zdanění). Kumulované výplaty dividend za 20 let činily 75 mil. Kč.

Autor: Luboš Marek, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Hanoji. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Filipíny | Vietnam | Zahraničí

Doporučujeme