Vietnamští exportéři rýže očekávají vyšší zisky, Indie se obává poklesu konkurenceschopnosti své rýže

Vzhledem k nedávným omezením vývozu rýže z Indie, očekávají vietnamští exportéři výrazně vyšší poptávku i zvýšení ceny této komodity.

Náměstek ministra zemědělství a rozvoje venkova Phùng Đức Tiến uvedl, že letos Vietnam vyveze 6,5–6,7 mil. tun za 3,3 mld. USD. Indie dosud vyvážela standardní rýži s úlomky do 5 % v průměru za 340 USD/t, Pákistán za 380 USD/t, Thajsko za 430 USD/t a Vietnam za 395 USD/t.

Ilustrační fotografie

V důsledku sucha, veder a také vzhledem k potravinové bezpečnosti ve světě, zakázala Indie vývoz zlomkové rýže a uvalila 20% clo na vývoz některých druhů rýže. Zákaz a vývozní clo vstoupilo v platnost 9. 9. 2022 a netýká se předvařené rýže, ani oblíbené rýže basmati. Indie vyváží rýži do více než 150 zemí světa a jakékoli snížení jejích dodávek zvyšuje tlak na růst ceny.

Vývoz rýže z Indie dosáhl v roce 2021 rekordních 21,5 milionu tun. Indie byla nejlevnějším dodavatelem rýže, což do jisté míry chránilo chudší země (např. Nigérii, Benin nebo Kamerun) při prudkým nárůstu cen pšenice a kukuřice. Například 100% zlomkovou rýži využívá řada chudých afrických zemí pro lidskou spotřebu, ačkoli se tato rýže používá hlavně ke krmným účelům. Nyní se však rýže připojuje k všeobecnému zdražování potravin i krmiv.

Revoluce proti plastům. Startup Refork vyvinul rozložitelné příbory

Americké ministerstvo zemědělství ve své srpnové zprávě snížilo prognózu celosvětové produkce rýže na sezonu 2022–23 na 512,4 mil. tun, což je o 1,2 mil. tun méně ve srovnání s předchozí sezónou. Odhady celosvětové spotřeby ministerstvo zvýšilo o více než 2 mil. tun.

Zmíněné 20% clo ovlivní více než 60 % indické rýže určené pro export. Prezident All India Rice Exporters Association, Krishna Rao se obává, že se indická rýže stane na světovém trhu nekonkurenceschopná a kupující se přesunou do Thajska a Vietnamu. Indie produkuje celosvětově více než 40 % rýže a na světovém trhu konkuruje celé čtveřici dalších největších producentů rýže – Thajsku, Pákistánu, Myanmaru a Vietnamu.

Autor: Luboš Marek, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Hanoji. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Indie | Vietnam | Zahraničí

Doporučujeme