Víno z Moravy na trhu v Kalifornii

Příběh Veroniky Wills, která pochází z rodinného Vinařství Spěvák  z jižní Moravy, je příkladem a inspirací toho, že špičkové produkty vyráběné z kvalitních surovin mohou oslovit i náročného kalifornského zákazníka.

Jako studentka Vysoké školy chemicko-technologické v Praze často jezdila na Moravu pomáhat na vinohradu. Později ji studium mikrobiologie zavedlo až do dalekého Baton Rouge v Louisianě, kde se seznámila se svým manželem Deonem – občanem Spojených států. Byl to právě on, kdo přesvědčil rodinu Spěváků, že kvalitní moravská vína patří na americký trh.

Ilustrační fotografie

Již v roce 2006 začali Veronika a Deon průzkumem trhu a hledáním distributorů vína Spěvák, ale založení rodiny a profesní kariéry odsunulo jejich snahy na čas na boční kolej. Tuto skutečnost však změnila návštěva Veroničiných rodičů, o Vánocích v roce 2019 v Cape Cod, Massachusetts, kde se rodina usadila.

František Spěvák v rámci návštěvy zorganizoval několik řízených degustací pro jejich americké přátelé, aby si udělal přímo na místě svůj průzkum chuťových pohárků typického amerického milovníka vína. Po návratu na Moravu připravil tři speciální kupáže, každé z nich asi 1000 lahví, tak aby se odlišovaly od typické nabídky, ale současně aby oslovily amerického zákazníka. S podporou celé rodiny v České republice se pak Veronika s manželem rozhodli založit firmu Wills International, LLC na dovoz a distribuci kvalitních moravských vín  do USA.

Paradoxně i díky pandemii byl dostatek času zaměřit se na všechny formální kroky související se založením firmy, včetně webových stránek, sociálních médií, návrhu etiket, vypracování marketingové strategie a přípravu všech technických informací.

Revoluce proti plastům. Startup Refork vyvinul rozložitelné příbory

Všechna tři vína chuťově apelují na americké, ale současně i české chuťové buňky. Ta se nyní prodávají pod značkou Moravian White, Moravian Rosé and Moravian Red by Spevak Winery a zcela zaslouženě si získávají své místo na americkém trhu. U Moravského bílého vína, což je cuvee známého Chardonnay a nové Vesny, překvapí čistota vína a primární charakteristika, jelikož Vinařství Spěvák u bílých a růžových vín využívá pouze reduktivní procesy (tedy bez přístupu kyslíku) a vyhýbá se tím i použití sudu, čímž vybočuje z hlavního proudu výroby Chardonnay v USA.

Během letošního léta uspořádala Veronika soukromou degustaci pro přátele, a české krajany v mekce vinařství jižní Kalifornie, Temecule. V té době již připravovala druhou řadu moravských vín z Vinařství Spěvák – Hibernal, Muscaris a Ananasové ranné. A díky této příležitosti se seznámila s krajanem a importérem  českého piva Jiřím Kosem z firmy American Suppliers Group, který již nějakou dobu uvažoval o dovozu českých vín do Kalifornie.

Vína Spěvák oslovila firmu American Suppliers Group a díky svým zkušenostem s distribucí alkoholu bylo možné velmi rychle zrealizovat jejich převoz do Kalifornie a umožnit jejich prodej již v předvánočním období. Obchod se teprve rozbíhá, ale Veronika i Jiří věří, že budou schopni vybudovat distribuční sítě i do dalších států na západě USA.

Vína z Čech a Moravy jsou kvalitní, osvěžující a často pochází z aromatických odrůd, které jsou zatím málo známé na americkém trhu. Posezení nad dobrou skleničkou vína propojuje místní komunity a krajany, je to tradice, kterou stojí za to předávat dál i v USA.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Los Angeles (Spojené státy americké). Autorka: Jana Přikrylová, ekonomická diplomatka.

• Oblasti podnikání: Potravinářský průmysl

Doporučujeme