Visegrád chce po Bruselu pravidla rozdělení peněz v přechodném období

Nejasnosti kolem rozdělení peněz z evropského rozpočtu na období 2021 až 2027, jehož značnou část tvoří výdaje na zemědělskou politiku, zneklidňují ministry zemědělství. Státy visegrádské čtyřky vyzvaly Evropskou komisi, aby navrhla pravidla pro přechodné období.„Shodli jsme se, že by Evropská komise měla co nejdříve předložit návrh na přechodné období, neboť je evidentní, že se bez něj neobejdeme,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) s tím, že opak by znamenal nejistotu pro zemědělce. „Téma bude rezonovat do té doby, než najdeme nový víceletý finanční rámec,“ uvedla slovenská ministryně zemědělství a rozvoje venkova Gabriela Matečná.

Právě evropský zemědělský rozpočet má být do budoucna snížen. Zatímco v současném období dosahuje 408 miliard eur, v následujícím sedmiletém finančním rámci by to mělo být jen 365 miliard eur. To znamená pokles o jedenáct procent. Na tomto snížení se členové EU nemohou shodnout.

Návrh Evropské komise dále počítá s tím, že přímé platby zemědělcům budou od 60 tisíc eur postupně omezovány a maximální hranicí bude 100 tisíc eur na jednu farmu. Proti tomu se dlouhodobě staví Česko, na jehož území jsou z historických důvodů na evropské poměry velké farmy.

Nicméně v tom, co nastane po roce 2020, chtějí mít jasno také další státy. „Potřebujeme přechodné období, které zajistí platby zemědělcům do doby, než vejdou v platnost nové strategické plány,“ uvedla bulharská ministryně zemědělství, potravin a lesů Desislava Tanevová. Podobně mluví podle Tomana také zástupci zemědělských rezortů ze Slovinska, Chorvatska, Rumunska a Finska, kteří se účastnili nedávného jednání visegrádské čtyřky v Praze. Česko skupině předsedá od letošního července do poloviny příštího roku.

Převzato z webu E15.cz. Autorka: Barbora Pánková

• Oblasti podnikání: Služby | Zemědělství a lesnictví

Doporučujeme