Vítězem soutěže Inspirativní region 2023 se stalo město Slavičín

V Jihlavě se v pátek 1. prosince uskutečnilo finále soutěže Inspirativní region. Ta oceňuje inovativní projekty obcí, měst, mikroregionů a krajů v oblasti komunální energetiky, sdílené ekonomiky, cirkulární ekonomiky a podpory podnikání.

Vítězem soutěže, jejíž finále proběhlo během konference Zkrotíme energie, se stalo město Slavičín se sdíleným centrem komunální energetiky.

Vítězem soutěže se stalo město Slavičín se sdíleným centrem komunální energetiky | CzechInvest

„Soutěž Inspirativní region je skvělou příležitostí pro obce a města sdílet své zkušenosti a inspirovat se od sebe navzájem. Zkušenosti ukazují, že i menší projekty realizované na úrovni obcí a měst mají velký potenciál jak v rozvoji lokální ekonomiky, tak například ve snižování energetické závislosti. Letošní ročník byl opět velmi silný a vybrat vítěze nemohlo být pro porotu snadné. Vítězný projekt města Slavičín je skvělým příkladem toho, jak lze inovativním přístupem dosáhnout úspornější a zelenější energetiky,“ uvedl Michal Urban, ředitel Divize podnikatelského prostředí CzechInvestu.

Slavičín získal ocenění za projekt Cirkula, což je sdílené centrum komunální energetiky, které aspiruje na to stát se poutním místem Zlínského kraje. Na druhém místě se umístilo město Mikolajice se svým kogeneračním kotlem Wave pro vytápění obecních budov. Třetí místo obsadilo Milevsko s platformou pro energetiku města s názvem FLOWBOX.

Průzkum MMR: Stavět byty chtějí tři čtvrtiny obcí

Soutěž Inspirativní region 2023 se konala v rámci konference Zkrotíme energie. Ta představila aktuální trendy v programech na podporu rozvoje obnovitelných zdrojů a energetických renovací domů: Nové zelené úspory a Modernizační fond. Díky informacím, které během konference získali, se budou účastníci moci připravit na posilování energetické nezávislosti a podpořit tak energetickou bezpečnost domácnosti, města, obce nebo firmy.

Pro letošní ročník Inspirativního regionu se partnery stala Zdravá města, Svaz moderní energetiky, Unie komunitní energetiky, Berman Group a JINAG. Akce se konala pod záštitou Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva životního prostředí a Svazu měst a obcí ČR.

• Teritorium: Česká republika | Vysočina kraj

Doporučujeme