Vizionáři z Liberce nullspaces získali prvního investora

Začátek roku 2023 přinesl klíčový moment pro klienta Libereckého podnikatelského inkubátoru – startup nullspaces získal andělského investora. Technologie, kterou jeho zakladatelé vyvinuli, usnadní práci operátorům na výrobní lince. Firma se chystá rozšířit tým.

Malý regionální startup s inovativní technologií udělal důležitý krok pro rozvoj firmy. Do libereckého startupu vstoupil první investor. Bylo jen otázkou času, kdy si práce nullspaces všimne ten správný partner, kterého osloví vizionářský nápad vývojářů Jiřího Kuly a Davida Zacha.

Startup nullspaces získal andělského investora | Liberecký kraj

Jejich technologie nazvaná digitální asistent má uplatnění v provozu výrobních linek a přináší operátorům klid na práci. Díky ní je možné osvítit libovolný bod, křivku nebo povrch na reálném objektu a zároveň interaktivně reagovat na lidská gesta.

„Systém operátora provádí správným postupem, intuitivně ho navádí celým procesem. Jde o kombinaci kamer, které sledují výrobu, a složitých algoritmů, díky kterým dokážou počítače vyhodnotit, co vidí. Například jestli je díl správně sestavený nebo jestli není vadný“ říká David Zacho.

Využití se nemusí omezit jen na průmysl. Zdravotnictví, herní oblast, ale i každodenní život, ze kterého zmizí externí zařízení jako počítače a mobilní telefony. Takovou budoucnost vidí Jiří Kula: „Nullspaces přeměňuje skutečné věci na vizuálně bohaté, interaktivní a na dotek citlivé materiály prostřednictvím vlastní vyvinuté technologie poháněné projektovanou AR a AI. Žádná myš/klávesnice, žádný displej ani náhlavní souprava XR. Každý může vytvořit úžasný obsah v AR pomocí vlastních holých rukou.“

Nadšení a zápal, s jakým o svém projektu oba vývojáři mluví, oslovil Petra Skrlu, investora a manažera se 30letými zkušenostmi v oblasti startupů. Petr Skrla je také spoluzakladatelem první české asociace andělských investorů – Czech Business Angel Association (CBAA). Angel investoři vkládají vlastní kapitál do malých a středních společností na počátku jejich růstu, v takzvané seed fázi společnosti. 

Startup nullspaces získal andělského investora | Liberecký kraj

„Je skvělé získat investora, který nepřinese pouze finance, ale i know-how ze světa byznysu, pomůže se strategickým rozhodováním a s vývojem produktu,“říká David Zacho.

Dalším krokem společnosti má být rozšíření týmu. Firma sídlí v Libereckém podnikatelském inkubátoru Lipo.ink, který ji po celou dobu existence provází. „Je to první inkubovaná firma, která vznikla v době covidových opatření a svépomocí přežila téměř tři těžké roky. Investor jí otevře dveře na další trhy,“ uvedl Philipp Roden, ředitel Lipo.ink.

„Na příkladu nullspaces je vidět, že služba podnikatelského inkubátoru má pro kraj velký smysl. Liberecký region je na nápady bohatý, těším se na další startupy, které to světu ukážou,“ dodal Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Lipo.ink – Liberecký podnikatelský inkubátor byl zřízen na konci roku 2017 jako služba jeho obyvatelům a je součástí ARR – Agentury regionálního rozvoje, s.r.o. Jeho posláním je podpořit vznik a rozvoj inovativních firem v kraji a podpořit budoucí blahobyt Libereckého kraje. Činí tak přes řadu aktivit, především přes business poradenství na špičkové úrovni.

Redakčně upravená tisková zpráva Libereckého podnikatelského inkubátoru

• Témata: Inovace a startupy
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby

Doporučujeme