Vláda chce pomoci cestovním kancelářím se sjednáním povinného pojištění

V současné době se cestovní kanceláře kvůli pandemii potýkají s problémy, které se týkají zajištění proti bankrotu. Ministerstvo pro místní rozvoj proto ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a s profesními asociacemi přichází s podporou, která napomůže většímu počtu cestovních kanceláří sjednat zákonné pojištění pro případ úpadku.

Podpora, tj. záruka Národní rozvojové banky, a.s. (NRB) poskytnutá cestovní kanceláři sjednávající si ochranu pro případ úpadku bude příjemcům poskytována na dobu jednoho kalendářního roku. Návrh v listopadu schválila vláda.

Petia_is / Shutterstock.com

„Drtivé většině cestovních kanceláří končí stávající povinné pojištění pro případ úpadku ke konci letošního roku. Tyto cestovky tak s ohledem na aktuální situaci na pojistném trhu nebudou mít bez pomoci možnost pokračovat ve svém podnikání. Na to musíme reagovat, protože na trhu (poskytování záruk na pojištění pro případ úpadku CK) nadále přetrvává situace, kdy nadnárodní zajišťovny odmítají pojišťovnám poskytovat krytí jejich rizik a ty pak nepojišťují nové cestovní kanceláře a stávajícím buď neúnosně zvyšují míru spoluúčasti, nebo jim rovnou končící pojistné smlouvy neprodlužují,“ vysvětluje ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Prodloužení programu COVID Záruka CK

Prezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Roman Škrabánek doplňuje: „Prodloužení programu COVID Záruka CK, jehož vznik jsme vloni iniciovali, vítáme. Prodloužení programu napomůže získat zákonné pojištění pro případ úpadku a tím pádem budou moci cestovní kanceláře pokračovat ve své podnikatelské činnosti.“

Prodloužení programu oceňuje i místopředseda Asociace cestovních kanceláří Zdeněk Kříž: „Vítáme pokračování programu, který pomohl a bude i nadále pomáhat cestovním kancelářím v této složité době. Naše jednání s MMR, MPO a Českou asociací pojišťoven (ČAP) byla úspěšná a napomohla ke schválení této pomoci.“

Stát podpořil cestovní kanceláře, pomáhá jim s pojištěním pro případ úpadku

Vláda schválila návrh rozšíření podpory ve formě záruk a to tak, že záruka může být poskytnuta k jedné pojistné smlouvě se sjednanou pojistnou dobou o délce maximálně 12 kalendářních měsíců, přičemž začátek oné doby nastane od 1. 1. 2022 do 30. 6. 2022. Pro další realizaci programu bude vynaložena částka ve výši 200 milionů Kč.

Bankovní záruka NRB činí 75 % z požadované spoluúčasti cestovní kanceláře do 30 % limitu pojistného plnění (maximální pojistné částky). Cestovní kanceláře tak místo složení základní hotovosti doloží pojišťovně poskytující pojištění pro případ úpadku bankovní záruku NRB.

Cestovkám tak zůstanou vlastní zdroje, které budou moci využít pro svou další činnost, nebude odčerpáváno cash-flow a prostřednictvím záruky získají potřebné zákonné pojištění. Provozovatelé cestovních kanceláří díky tomu budou moci nadále podnikat ve svém oboru.

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas

Doporučujeme