Návrh přináší několik klíčových změn, které mají zefektivnit podporu inovací firem v Česku. Daňové odpočty na výzkum a vývoj (VaV) jsou klíčovým nástrojem podpory výzkumných a vývojových aktivit v podnikovém sektoru, a to včetně spolupráce s univerzitami a dalšími výzkumnými organizacemi.
V posledních letech byly však daňové odpočty považovány ze strany podniků za nejisté a formálně a administrativně nepřívětivé.
„Chceme motivovat více firem k investicím do výzkumu a vývoje a zároveň odstranit zbytečné překážky, které brání plnému využití daňových odpočtů na podporu výzkumu, vývoje a inovací. Dlouhodobě slyšíme od firem, že stávající systém není ideální, a právě na to nyní reagujeme. Chceme vytvořit prostředí, které inovacím nejen nebrání, ale aktivně je podporuje,“ říká ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek.
Delší lhůta, větší flexibilita: Firmy získají více času
Podle současné právní úpravy mohou poplatníci, kteří si nemohou odpočty uplatnit kvůli nízkému základu daně nebo daňové ztrátě, převést nevyužitý odpočet maximálně do tří následujících zdaňovacích období. Nově by však bylo možné tento odpočet využít až po dobu pěti následujících zdaňovacích období, čímž se zvyšuje předvídatelnost daňového plánování.
Nová úprava tak přináší nejen prodloužení doby pro uplatnitelnost odpočtů, ale bude flexibilnější z hlediska volby poplatníků ohledně priorit při uplatňování různých daňových výhod (například slevy na dani za zdravotně znevýhodněné zaměstnance).
Odpočty na VaV stagnují, SP ČR volá po jejich zatraktivnění
Návrh také zvyšuje podporu výdajů na výzkum a vývoj – až do výše 50 milionů korun budou moci podniky tyto náklady uplatnit ve výši 150 % jako daňově uznatelné odpočty. Výdaje nad tento limit pak budou stejně jako nyní podpořeny sto procenty.
Aby se předešlo spekulativnímu rozdělování firem nebo účelovému vyčlenění výzkumných a vývojových aktivit, bude se stanovený limit vztahovat na celý takzvaný odpočtový celek, tedy souhrnně na uskupení propojených subjektů.
Další úpravou je zjednodušení projektové dokumentace. Nově se nebude vyžadovat uvádění údajů o kvalifikaci osob zajišťujících výzkumné projekty ani informace o formě jejich pracovního poměru. Tento krok má snížit byrokracii a ulevit především malým a středním podnikům.