Vláda navýšila finanční prostředky na pomoc podnikatelům, je připravena přidat peníze i z dalších programů

Situace v souvislosti s pandemií koronaviru se průběžně mění, vláda tak operativně přijímá potřebná krizová opatření. Je naprosto zásadní reagovat rychle. V návaznosti na vývoj a jednání se sociálními partnery, tj. zaměstnavatelskými organizacemi i zástupci zaměstnanců, vláda přijatá opatření reviduje a navyšuje potřebnou pomoc.

V pondělí tak, co se týče zejména obchodu a průmyslu, rozhodla, že:

  • Zákaz prodeje ubytovacích služeb z 15. března 2020 se nevztahuje na prodej a poskytnutí ubytovacích služeb cizincům do doby opuštění území ČR a cizincům s pracovním povolením na území ČR. Podle premiéra se na cizince na území republiky se vztahují stejná omezení pohybu a krizová opatření jako na občany.
  • Finanční prostředky na Úvěr COVID od Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB), který pomáhá v kontextu s pandemií koronaviru s cash flow podnikatelů a živnostníků, se navýšily na jednu miliardu korun. Jde o úvěry s ročním odkladem splatnosti, bezúročné úvěry s následujícími dvěma lety splácení. Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček informoval, že jen v pondělí přišlo 437 žádostí v celkové výši 800 milionů korun. Vláda je připravena přidat finance z dalších programů.
  • Zákaz maloobchodního prodeje ze 14. března 2020 se nevztahuje na prodej textilního materiálu, textilní galanterie či servis výpočetní techniky, spotřební elektroniky a dalších přístrojů pro domácnost.

Další informace hledejte na www.businessinfo.cz/koronavirus

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme